تحصیل در امارات: شرایط مهاجرت تحصیلی دبی ۲۰۲۴


تحصیل در امارات

تحصیل در امارات می تواند برای دانشجویان آسیایی یک سکوی پرش جهت مهاجرت به اروپا یا آمریکا باشد. با اخذ ویزای تحصیل دبی از دانشگاه های خارجی، می‌توانید به کشور مبدا آن دانشگاه‌ها منتقل شوید.

کشور امارات متحده عربی، در سال‌های اخیر به قطب اقتصادی منطقه تبدیل شده است. این کشور به‌شدت در حال تلاش است تا وابستگی اقتصاد خود را از منابع نفتی کم کرده و منابع اقتصادی متفاوتی برای خود ایجاد کند. به همین منظور باید بدانید که این کشور به‌منظور جذب دانشجویان خارجی، دانشگاه‌های معتبری با سطح علمی بالا تاسیس کرده است. البته بورسیه‌های بسیار خوبی نیز به دانشجویان نخبه جهان می‌دهد. تحصیل در دبی در موارد بسیار خاص برای دانشجویان برتر و نخبه جهان، با ارائه مدرک، با بورسیه صددرصدی خواهد بود. ازآنجایی‌که دانشگاه‌های کشورهای اروپایی و آمریکایی در این کشور شعبه دارند، با اخذ پذیرش این شعبات، در حین تحصیل می‌توانید به کشور مبدا انتقالی بگیرید. ما در این مقاله تمام موارد مربوط به تحصیل دبی  و مهاجرت تحصیلی دبی را مورد بررسی قرار داده‌ایم. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

مهاجرت تحصیلی دبی

در سال‌های اخیر، تحصیل در دبی بین دانشجویان آسیایی بسیار محبوب شده است. این کشور به همان اندازه که به اقتصاد خود اهمیت داده و اکنون تبدیل به قطب اقتصادی خاورمیانه شده، تحصیل را نیز در اولویت‌های خود قرار داده است. جالب است بدانید دولت‌مردان در امارات سعی کردند تا برای بالاتر بردن کیفیت آموزش در دانشگاه‌های خود، از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی استفاده کند؛ و البته باید بگوییم که در این کار بسیار موفق بودند. اکنون بسیاری از دانشگاه‌های مطرح جهان، شعبه خود را در کشور امارات راه‌اندازی کرده‌اند. دانشجویان می‌توانند پس از یک یا دو ترم تحصیل در این شعبات، به شعبه اصلی دانشگاه در کشورهایی نظیر کانادا، آمریکا، فنلاند و غیره نقل‌مکان کنند. مدت‌زمان ویزای تحصیلی هر فرد با توجه به مقطع و رشته دانشگاهی‌اش متفاوت بوده و بلافاصله پس از پایان تحصیلات خود باید کشور را ترک کند. البته بسیاری از دانشجوها نیز پس از پایان تحصیلات، وارد بازار کار این کشور شده و از ویزای کاری استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: شرایط  مهاجرت به امارات | روش های مهاجرت به دبی | شرایط و هزینه اقامت ۲۰۲۴

زبان تحصیل در دبی چیست؟

در قسمت قبل دانستیم که تحصیل دبی طرفداران بسیار زیادی از سراسر جهان، مخصوصا از آسیا، دارد. این موضوع به دلیل کیفیت بسیار بالای دانشگاه‌های این کشور، سهولت در انتقال به کشورهای اروپایی و آمریکایی، ارزش بالای مدرک دانشگاه‌های آن، و بسیاری از موارد دیگر است. اما موضوع مثبت و بسیار مهم آن را می‌توان زبان تحصیل در دانشگاه‌هایش دانست. در دانشگاه‌های بین‌المللی این کشور، تحصیل به زبان انگلیسی به شمار صورت می‌گیرد و فرد مجبور به یادگیری زبان عربی نیست. جالب است بدانید که حتی اگر سطح زبان انگلیسی فرد نیز خوب نباشد، ابتدا می‌تواند دوره‌های زبان را در این کشور پشت سر گذاشته و سپس تحصیل خود را آغاز کند.

مهاجرت تحصیلی دبی 2022

شرایط اقامت تحصیلی در دبی

اقامت تحصیلی دبی شرایط خاص خود را دارد که با توجه به رشته، مقطع تحصیلی و غیره برای هر فرد متفاوت خواهد بود. موضوعی که در تمام مقاطع مطرح است، داشتن مدرک زبان است. مدرک آیلتس بالای ۶ جز واجبات تحصیل در دانشگاه‌های امارات به شمار می‌رود. البته ناگفته نماند افرادی که مدرک زبان ندارند، قبل از شروع تحصیل می‌توانند در کالج‌های امارات دوره‌های زبان خود را بگذرانند. به‌طورکلی فرد برای دریافت ویزای تحصیلی به‌منظور اقامت در طول تحصیل، نیاز به ارائه دادن پذیرش دانشگاه موردنظر دارد. مدت‌زمان اقامت هر فرد نیز با توجه به رشته و مقطع تحصیلی هر فرد تنظیم می‌شود. بسیاری از این دانشگاه‌ها، خوابگاه به دانشجویان ارائه می‌دهند که البته هزینه آن باید توسط دانشجو پرداخت شود.

شرایط ویزای تحصیلی دبی برای ایرانیان

ویزای تحصیلی دبی برای دانشجویان ایرانی هیچ تفاوتی با دانشجویان کشورهای دیگر ندارد. البته به این موضوع دقت کنید که رشته موردنظرتان مورد تایید دولت ایران باشد.

بیشتر بخوانید: شرایط و مدارک اخذ ویزای دبی؛ قیمت ویزای فوری امارات ۲۰۲۴

شرایط تحصیل در مدارس دبی

تحصیل در دبی از سن ۶ سالگی آغاز می‌شود. به‌طورکلی برای تمام دانش آموزان بومی و خارجی، تحصیل از سن ۶ تا ۱۸ سالگی اجباری است. مداری کشور امارات را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد: دولتی، خصوصی و بین‌المللی. دانش آموزان مهاجر باید به مدارس بین‌المللی بروند و البته هزینه آن را نیز بپردازند؛ چراکه برخلاف مدارس دیگر این کشور، آموزش در مدارس بین‌المللی به زبان انگلیسی صورت می‌پذیرد. تحصیل در مدارس دولتی برای دانش آموزان بومی کاملا رایگان است. خوب است بدانید که در مدارس خصوصی این کشور در تمام مقاطع، تحصیل مختلط است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، چندین مدرسه ایرانی نیز در این کشور وجود دارند که به دانش آموزان مهاجر ایرانی درس می‌دهند.

شرایط تحصیل در دانشگاه های امارات

دانشگاه‌های باکیفیت و برتر کشور امارات باعث شده تا تحصیل در دبی طرفداران بی‌شماری داشته باشد. شرایط تحصیل در هر یک از مقطع‌های تحصیلی با دیگری متفاوت است. اما ازآنجایی‌که تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به زبان انگلیسی است، شما حتما مدرک زبان داشته باشید و یا قبل شروع تحصیلتان به یکی از کالج ای زبان این کشور بروید. در ادامه شرایط تحصیل در این کشور را در تمام مقاطع به‌طور جداگانه موردبررسی قرار داده‌ایم.

شرایط تحصیل در مقطع لیسانس یا کارشناسی دبی

تحصیل دبی در مقطع کارشناسی یا لیسانس، ۳ یا ۴ سال به طول می‌انجامد. افرادی که مقطع لیسانس خود را در این کشور می‌گذرانند، به‌راحتی می‌توانند برای مقاطع بعدی خود از کشورهای اروپایی و آمریکایی پذیرش بگیرند. همچنین خوب است به این نکته اشاره‌کنیم که اگر در یکی از شعبات دانشگاه‌های مشهور جهان در دبی مشغول تحصیل باشید، حتی پس از گذشت چند ترم، می‌توانید به همان کشورهای مبدا انتقالی بگیرید. دانشجویان مقطع لیسانس در امارات اجازه ۱۰ ساعت کار در هفته را دارند. این موضوع به‌منظور پوشش دهی بخشی از مخارج دانشجو، برای بسیاری از افراد اهمیت زیادی دارد.

بیشتر بخوانید: قیمت ویزای تحصیلی آمریکا: شرایط اخذ ویزا دانشجویی امریکا ۲۰۲۴

ویزای تحصیلی دبی

شرایط تحصیل در مقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد دبی

تحصیل دبی در مقطع فوق‌لیسانس یا کارشناسی ارشد، ۲ سال به طول می‌انجامد. دولت این کشور پس از پایان این دوره، به فرد فارغ‌التحصیل شده یک سال اجازه می‌دهد تا اگر قصد کار در این کشور را دارند، موفق به اخذ ویزای کاری با فراهم کردن شرایطش شوند. دانشجویان این مقطع، ۲۰ ساعت در هفته اجازه کار داشته و حدود ۱۲ دلار به ازای هر ساعت دستمزد دریافت می‌کنند.

بیشتر بخوانید: شرایط و اقامت کاری دبی: شرایط و هزینه ویزای کار امارات ۲۰۲۴

شرایط تحصیل دکتری در دبی

تحصیل در دبی در مقطع دکتری حدود ۳ تا ۴ سال به طول می‌انجامد. ازآنجایی‌که تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های امارات کیفیت بسیار بالایی دارد، شما باید رزومه‌ای بسیار عالی از مقطع کارشناسی ارشد خود به این دانشگاه‌ها ارائه دهید. جالب است بدانید شما پس از طی کردن دکتری، در صورت موفقیت‌های چشمگیرتان می‌توانید در این کشور در درجات بالا مشغول به کار شوید. نمره آیلتس یا تافل شما نیز برای مدرک دکترا باید بالا باشد.

شرایط تحصیل پزشکی در دبی

تحصیل دبی در رشته پزشکی کمی با ابهاماتی روبرو است. دانشگاه‌های پزشکی این کشور برخلاف دانشگاه‌های دیگر آن، از رتبه‌بندی جهانی بالایی برخوردار نیستند. اگر قصد تحصیل در رشته پزشکی در امارات را دارید، باید از ابتدا به این موضوع فکر کنید که آیا مدرک پزشکی در این دانشگاه‌ها در کشوری که قصد کار در آن را دارید، مورد تایید است یا خیر. برای مثال ایرانیان باید بدانند که متاسفانه مدرک پزشکی دانشگاه‌های امارات، مورد تایید وزارت بهداشت و درمان ایران نیست.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در دبی

جالب است بدانید که تحصیل در دبی در رشته دندانپزشکی به‌صورت مستقیم و پیوسته امکان‌پذیر نیست. چنانچه قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی در این کشور را دارید، باید پذیرش و ویزای تحصیلی خود را در رشته‌های علوم پایه مانند زیست‌شناسی و یا سایر رشته‌های علوم پایه، اخذ کنید. پس‌ازاینکه مقطع لیسانس خود را در یکی از این رشته‌ها گذراندید، می‌توانید وارد رشته دندانپزشکی این کشور شوید. مانند رشته پزشکی، در مورد دندانپزشکی نیز شما ابتدا باید به این موضوع دقت کنید که آیا مدرکی که در پایان اخذ می‌کنید مورد تایید کشوری که قصد مار در آن را دارید، است یا خیر.

شرایط بورسیه تحصیلی امارات

تحصیل دبی در بسیاری از دانشگاه‌های این کشور، همراه با بورسیه‌های مختلفی ارائه می‌شود. با توجه به شرایط و امتیاز هر فرد، این بورسیه‌ها از میزان صد درصد هزینه‌ها تا ۵۰ درصد هزینه‌های دانشجویان را دربرمی گیرد. البته خوب است بدانید که بورسیه مقاطع مختلف با یکدیگر متفاوت است؛ اما در حالت کلی بالا بودن معدل و نمره آیلتس یا تافل، تعیین‌کننده میزان بورسیه در تمام مقاطع تحصیلی خواهد بود.

چگونه بورسیه تحصیلی امارات بگیریم؟

برای اینکه بتوانید از بورسیه دانشگاه‌های امارات برخوردار شوید، باید مدارک خود را ابتدا برای دانشگاه مدنظرتان ارسال کرده و پس از تایید دانشگاه، از آن برخوردار شوید.

بیشتر بخوایند: ثبت نام لاتاری آمریکا ۲۰۲۵: زمان، شرایط و هزینه لاتاری امریکا ۱۴۰۳

شرایط بورسیه تحصیلی امارات

هزینه تحصیل در دبی

هزینه تحصیل در دبی با توجه به نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی هر فرد فرق دارد. اما در حقیقت هزینه تحصیل در این کشور بسیار بالاتر از کشورهای همسایه بوده و اگر قصد تحصیل در این کشور را دارید، بهتر است تلاش کنید تا بتوانید از بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه مدنظرتان برخوردار شوید. اگرچه هزینه تحصیل با توجه به رشته و دانشگاه با یکدیگر متفاوت است، اما در حالت کلی باید بگوییم که میانگین هزینه تحصیل در امارات در حدود سالی ۱۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ دلار خواهد بود.

بیشتر بخوایند: انواع سرمایه گذاری در دبی؛ روش ها و مزایا سرمایه گذاری امارات ۲۰۲۴

هزینه های زندگی و تحصیل در امارات

اگر به‌عنوان دانشجو قصد تحصیل دبی را دارید، تنها نباید هزینه‌های دانشگاه خود را در نظر داشته باشید، بلکه هزینه خوردوخوراک، رفت‌وآمد، درمان و اجاره محل زندگی نیز باید از قبل در نظر گرفته شود. البته هزینه زندگی هر فرد می‌تواند کاملا با دیگری فرق داشته باشد. این موضوع به‌طور کامل به سبک زندگی‌تان بستگی خواهد داشت. اما در اینجا به قیمت برخی از مایحتاج مهم زندگی اشاره‌کرده‌ایم:

معرفی دانشگاه های برتر امارات

در قسمت‌های قبل این مقاله به این موضوع اشاره کردیم که نوع بورسیه، هزینه‌های دانشگاه و میزان اعتبار مدرک دانشگاهی، در هر دانشگاهی با دیگری فرق دارد. برای تحصیل در دبی خوب است ابتدا هدف خود را مشخص کرده و به همین منظور خوب است ابتدا به رنکینگ دانشگاه‌ها دقت کنید. برخی از دانشگاه‌های معتبر این کشور عبارت‌اند از:

بیشتر بخوایند: گلدن ویزای امارات؛ همه چیز درباره ویزای طلایی دبی ۲۰۲۴

اقامت تحصیلی در دبی

مدارک و شرایط اقامت تحصیلی در دبی

قبل از اینکه برای تحصیل دبی اقدام کنید، بهتر است تا با شرایط اقامت تحصیلی خود در این کشور باخبر شوید. به‌طورکلی خوب است بدانید که ویزای دانشجویی امارات به‌صورت یک‌ساله صادر می‌شود و دانشجویان همه‌ساله تا پایان تحصیلات خود باید ویزای خود را تمدید کنند. در تمام طول مدت تحصیل، در هر مقطع تحصیلی، مدت‌زمان مشخصی می‌توانید کار کنید. هزینه ویزای دانشجویی بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ درهم متغیر بوده و هزینه تمدید آن نیز ۵۰۰ درهم است. مدارکی که به‌منظور اخذ ویزای دانشجو نیاز خواهید داشت در قسمت بعدی ذکرشده است.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی دبی

برای اخذ ویزا تحصیلی دبی شما به ارائه این مدارک نیاز خواهید داشت:

بیشتر بخوایند: خرید ملک در دبی: قیمت خانه و آپارتمان در امارات ۲۰۲۴

ویزای تحصیلی دبی

هزینه دریافت ویزای تحصیلی دبی

برای اخذ ویزای تحصیل در دبی شما باید مبلغی به‌منظور دریافت آن بپردازید. این مبلغ می‌تواند با توجه به مقطع دانشگاهی هر فرد متفاوت باشد. به‌طورکلی دریافت این ویزا حدود ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ درهم هزینه خواهد داشت. البته به‌طور سالانه باید ۵۰۰ درهم به‌منظور تمدید آن بپردازید.

اخذ اقامت و تابعیت پس از پایان تحصیل در امارات

اگر هدف شما برای تحصیل دبی اخذ اقامت این کشور است، بهتر است بدانید که کشور امارات قوانین بسیار سرسختانه و البته نژادپرستانه‌ای در مورد ارائه تابعیت و اقامت به افراد دارد. پس از پایان تحصیلات خود باید بلافاصله در مدت بسیار کوتاهی به دولت این کشور ثابت کنید که شما سود خوبی برای منافع این کشور خواهید داشت و یا به‌سرعت جذب بازار کار شوید. در غیر این صورت باید کشور امارات را ترک کنید. لازم به ذکر است که در سال‌های اخیر متاسفانه رفتار درستی با فارغ‌التحصیلان ایرانی نشده است. البته اگر پس از پایان تحصیلات بلافاصله سرمایه‌گذاری یا کارآفرینی کنید، به‌راحتی می‌توانید به اقامت خود ادامه دهید.

بیشتر بخوایند: شرایط اخذ پاسپورت دومینیکا: قیمت پاسپورت دومینیکا ۲۰۲۴

آیا تحصیل رایگان در دبی امکان پذیر است؟

تحصیل در دبی در برخی مواقع بسیار نادر می‌تواند برای دانشجویان خارجی کاملا رایگان باشد. این موضوع نیازمند این است که دانشجوی نخبه خارجی با نمره بسیار بالا مدارک خود را جهت اخذ بورسیه صددرصدی ارائه کند.

کالج دبی چیست؟

تحصیل دبی در کالج‌های بسیار زیادی که در آن وجود دارد نیز امکان‌پذیر است. این کالج‌ها در حقیقت همان موسسات آموزش عالی خصوصی هستند. هزینه تحصیل در این موسسات خصوصی بالاتر از دانشگاه‌های دولتی است. البته کالج‌ها نیز در امارات بورسیه‌های مختلفی برای دانشجوها در نظر می‌گیرند.

اقامت تحصیلی امارات

سوالات متداول در زمینه اقامت تحصیلی امارات

ما در این مقاله سعی کردیم تا به تمام موارد مربوط به تحصیل در دبی بپردازیم. اگر همچنان ابهامی دراین‌باره برایتان وجود دارد، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. ما به برخی از متداول‌ترین سوالات شما پاسخ داده‌ایم.

بیشتر بخوانید: شرایط گلدن ویزای پرتغال؛ اقامت و مهاجرت پرتغال از طریق خرید ملک ۲۰۲۴

مهاجرت تحصیلی دبی چگونه است؟

به‌منظور مهاجرت تحصیلی دبی شما ابتدا نیاز دارید تا پذیرش دانشگاه مدنظر و ویزای دانشجویی امارات را اخذ کنید. اگر قصد ماندن در این کشور را دارید، باید بلافاصله پس از پایان تحصیلات، جذب بازار کار شده و ویزای کاری بگیرید.

هزینه دریافت ویزای تحصیلی دبی چقدر است؟

هزینه دریافت ویزای تحصیلی چیزی بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ درهم بوده و سالی ۵۰۰ درهم به‌منظور تمدید آن نیاز خواهید داشت.

شرایط اقامت تحصیلی امارات چگونه است؟

اقامت تحصیلی امارات تنها یک‌ساله بوده و هرسال با ارائه مدارک باید آن را تمدید کنید. پس از پایان تحصیلات نیز باید کشور را ترک کنید.

شرایط ویزای تحصیلی دبی برای ایرانیان چیست؟

تحصیل دبی برای ایرانیان در سال‌های اخیر به دلیل سیاست‌های نژادپرستانه این کشور کمی سخت شده است، اما با داشتن امتیاز بالا می‌توانید به‌راحتی ویزای تحصیلی بگیرید.

کالج دبی چیست؟

کالج‌های دبی همان موسسات آموزش عالی خصوصی هستند.

هزینه سالیانه و زبان تدریس در مدرسه بین المللی کمبریج امارات چقدر است؟

زبان تحصیل در دبی در مدارس بین‌المللی آن انگلیسی بوده و هزینه سالانه آن نیز چیزی حدود ۲۵۰۰۰ درهم خواهد بود.

آیا اجازه کار به دانشجویی که در امارات مشغول به تحصیل است، داده می‌شود؟

در زمان تحصیل دبی هر دانشجو به میزان مشخصی در طی هفته اجازه کار خواهد داشت.

آیا سیستم آموزشی امارات برای تحصیل در خارج مناسب است؟

سیستم آموزشی کشور امارات مطابق با استانداردهای بین‌المللی بوده و در صورت تحصیل در دانشگاه‌های معتبر به‌راحتی می‌توانید به کشورهای اروپایی و آمریکایی مهاجرت کنید.

بیشتر بخوایند: چگونگی ثبت شرکت در دبی: شرایط و هزینه اقامت با ثبت شرکت در امارات ۲۰۲۴

سخن پایانی

سیاست‌های دولت امارات باعث شده تا تحصیل در دبی برای دانشجویان خارجی بسیار جذاب شود. اگرچه در پایان تحصیل دبی شما باید این کشور را به‌سرعت ترک کنید، اما اگر قصد ماندن در این کشور را دارید، تنها کافی است تا جذب بازار کار شوید. با جذب شدن به بازار کار شما ویزای خود را به ویزای کاری تغییر می‌دهید. دانشگاه‌های امارات سطح آموزشی خوبی دارند اما هزینه تحصیلی در آن‌ها بالاست. بنابراین سعی کنید با امتیاز بالاتر بتوانید از بورسیه تحصیلی آن‌ها استفاده کنید. نکته مهم دیگری که حتما باید به آن توجه کنید، این است که قبل از شروع تحصیل در این کشور، در نظر بگیرید که آیا مدرک پایانی دانشگاه اماراتی در کشور مقصدی که قصد کار در آن را دارید، معتبر هست یا خیر.


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


هجده + 5 =

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید