در سال‌های اخیر دبی پیشرفت چشم‌گیری در تمامی زمینه‌ها داشته است. سیستم آموزشی و تحصیلی این شهر نیز همسو با سایر زمینه‌ها پیشرفت کرده است. تحصیلات در دبی به سه سطح تحصیلات ابتدایی، متوسطه و دانشگاهی تقسیم می‌شود. سیستم مدارس و آموزشی دبی با سیستم آموزش و پرورش کشور امارات متحده عربی تفاوتی ندارد. مدارس دولتی و خصوصی بسیاری، برای آموزش و پرورش دانش‌آموزان اماراتی و مهاجران به وجود آمده است. وزارت تعلیم و تربیت امارات (KHDA)، بر کلیه مدارس، موسسه‌های آموزشی، موسسه‌های فنی و حرفه‌ای، مراکز آموزش بزرگسالان، دانشگاه‌های دولتی و خصوصی نظارت دارد.

مدارس دبی

انواع مدارس در دبی

مدارس عمومی

تحصیلات ابتدایی و متوسطه برای همه اماراتی‌ها رایگان است. برای پسرها و دخترهای ۵ تا ۱۵ ساله اجباری است. پس از اتمام دوره متوسطه، گواهی فارغ‌التحصیلی به دانش‌آموزان داده می‌شود. زبان آموزش در این مراکز عربی است و زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم، آموزش داده می‌شود.

مدارس خصوصی

برنامه‌های درسی دیپلم بین‌المللی نظام آموزشی امریکا و انگلیس به زبانی انگلیسی آموزش داده می‌شود. همه دانش‌آموزان غیر عرب بایستی در کلاس‌های زبان عربی شرکت کنند. دآنش آموزان عرب نیز باید در کلاس‌های مطالعات اسلامی شرکت کنند.

مقاطع تحصیلی در دبی

کودکستان

 • گروه سنی: از ۴ تا ۵ سالگی

در این مقطع به کودکان هنر، موسقی، تعلیمات دینی، انگلیسی، عربی و ریاضیات آموزش می‌دهند. کودکستان‌ها همچنین انواع مختلفی از فعالیت‌ها را برای کودکان ارائه می‌دهند. دبی کودکستان‌های انگلیسی‌زبان زیادی دارد و بیشتر آنها در مناطق جمیرا (Jumeirah) و ام سوکیم (Umm Suquiem) واقع شده‌اند.

مقطع ایتدایی در دبی

آموزش ابتدایی

 • گروه سنی: از ۶ تا ۱۲ سالگی
 • طول مقطع تحصیلی: ۶ سال
 • هزینه ها: هزینه تحصیل در مدارس خصوصی تقریبا ۳۰۰۰ درهم است.

آموزش ابتدایی از ۵ سالگی توسط وزارت آموزش و پرورش امارات متحده عربی در این کشور اجباری است.

برنامه درسی مدارسی که به سبک نظام آموزشی امریکا تدریس می‌کنند از کودکستان (۵ سالگی) تا کلاس هشتم (۱۴ سالگی) اجرا می‌شود.

برنامه درسی مدارسی که به سبک نظام آموزشی انگلیس تدریس می‌کنند نیز از کلاس اول (۴ تا ۵ سالگی) تا کلاس نهم (۱۴سالگی) اجرا می‌شود.

برخی مدارس برای پذیرش، آزمون ورودی دارند. سال تحصیلی در بیشتر مدارس انگلیسی در دبی از ماه سپتامبر شروع می‌شود. در سایر مدارس سال تحصیلی از ماه آوریل آغاز می‌شود. در ماه‌های جولای و آگوست نیز تمامی مدارس تعطیل هستند.

در این مقطع زبان انگلیسی در اکثر مدارس آموزش داده می‌شود. اما مدارسی نیز هستند که به کودکان زبان‌های خارجی دیگر نظیر فرانسوی، روسی یا غیره آموزش می‌دهند.

مقطع راهنمایی

 • گروه سنی: از ۱۲ تا ۱۵ سالگی
 • طول مقطع تحصیلی: ۳ سال

دوره متوسطه

 • گروه سنی: ۱۵ تا ۱۸ سالگی
 • طول دوره تحصیلی: ۳ سال
 • گواهینامه اعطا شده در پایان دوره: دیپلم یا گواهی اتمام مقطع متوسطه
 • هزینه‌ها: هزینه‌های تحصیل در مدارس خصوصی باهم تفاوت دارند، برخی مدارس تا ۲۵۰۰۰ دینار.

دبی دارای تعداد زیادی دبیرستان بین‌المللی است که برنامه‌های درسی را برای مهاجران و ساکنین دبی ارائه می‌دهند. دروس اجباری اکثر مدارس شامل ریاضیات، مطالعات اجتماعی، تربیت بدنی، دین و عربی است. دانش‌آموزان می‌توانند از بین سایر دروس مثل علوم، زبانها، جامعه شناسی، تاریخ، مطالعات رایانه‌ای وغیره دروسی را نیز انتخاب کنند. دروس پیشنهاد شده بستگی به سیستم آموزشی مدرسه دارد. بیشتر مدارس متوسطه، دانش‌آموزان را ملزم به انجام آزمون‌های استاندارد می‌کنند.

بهترین مدارس دبی در سال ۲۰۲۰

هر ساله وزارت آموزش و پرورش امارات مدارس را ارزش‌یابی می‌کند. براساس این ارزشیابی‌ها برترین مدارس دبی در سال ۲۰۲۰ عبارتند از:

 1. JSS Private School
 2. Regent International School, Dubai
 3. Springdales School Dubai
 4. Kings’ School Nad Al Sheba
 5. Pristine Private School