احتمالا تابه‌حال اسم جاب آفر (Job Offer) به گوش‌تان خورده است و ممکن است تا حدودی بتوانید از روی نام آن حدس بزنید که چه مفهومی دارد. پیشنهاد می‌شود اگر از آن دست افرادی هستید که علاقه دارید از طریق کار و تخصص‌تان به کشوری دیگر مهاجرت کنید، تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید. می‌خواهیم بررسی کنیم جاب آفر چیست و چه شرایطی دارد.

پیشنهاد کار

جاب آفر چیست؟

با توجه به بالا گرفتن تب مهاجرت در چندین سال اخیر، افراد بسیاری از روش‌های مختلف با هدف بهره‌مندی از امکانات رفاهی و اخذ اقامت، از کشور مهاجرت کرده‌اند که می‌توان گفت درصد بالایی از آن‌ها، از روش کاری اقدام کرده اند. مهاجرت کاری نیز، خود از چند روش انجام می‌شود که یکی از مطمئن‌ترین و مجبوب‌ترین آن‌ها، روش جاب آفر یا دریافت پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمای خارجی است.

احتمال ریجکت شدن ویزا از این روش به دلیل این‌که کلیه امور توسط وکیل مهاجرت بین‌المللی کانادایی، بر اساس قوانین مهاجرتی روز انجام می‌شوند و قبل از اقدام برای دریافت ویزا قرارداد کاری با کارفرما بسته شده و موقعیت شغلی به شما اختصاص می‌یابد، بسیار پایین و تقریبا نزدیک به صفر است.

در چند سال اخیر، به دلیل کمبود نیروهای متخصص، کانادا و کشورهای اروپایی شرایط بسیار خوبی برای پذیرش نیروهای مهاجر در نظر گرفته اند. مشاغل فنی، مهندسی، خدماتی، حمل و نقل و پزشکی از آن دست مشاغلی هستند که شرایط مطلوبی برای پذیرش دارند.

چگونه جاب آفر بگیریم؟

برای گرفتن یک موقعیت شغلی از کارفرمای خارجی، علاوه بر داشتن مدرک زبان آیلتس که از اصلی‌ترین شرایط مهاجرت است، باید حتما یک مهارت و تخصص داشته باشید.
داشتن مدرک دانشگاهی مرتبط با تخصص یا مدارک فنی‌حرفه‌ای مرتبط، حداقل سه سال سابقه‌ی کار مرتبط با آن مهارت و دارا بودن سابقه‌ی بیمه مرتبط با مهارت و یا گواهی اشتغال به کار برای اثبات سابقه‌ی کاری از دیگر شرایط لازم برای اخذ موقعیت شغلی از کارفرمای خارجی هستند.

نمره‌ی آیلتس موردنیاز با توجه به تخصصی که دارید، موقعیت شغلی و کارفرمایی که وکیل بین‌المللی ما برای‌تان پیدا خواهد کرد، می‌تواند کمی متفاوت باشد.

چگونگی دریافت جاب آفر

مراحل گرفتن موقعیت شغلی

زمانی که شما به عنوان یک نیروی متخصص تصمیم می‌گیرید مهاجرت کنید، در اولین گام باید رزومه کاری‌تان را جهت بررسی برای کارشناسان ما در پت وی ارسال کنید. رزومه‌ی شما توسط وکلای مهاجرتی بین‌المللی بررسی می‌شود و مرتبط‌ترین موقعیت‌های شغلی که در کشور مورد نظرتان از طرف کارفرمایان معتبر خارجی ارائه شده اند، به شما معرفی می‌شوند.

در صورتی که شرایط موقعیت شغلی پیدا شده را پسندیدید و تمایل داشتید برای اخذ آن اقدام کنید، مراحلی که پیش رو دارید، به شرح زیر خواهند بود.

موقعیت شغلی مذکور باید دو مرتبه و هر بار برای مدت سه ماه، در سرتاسر کشور موردنظر آگهی شود. این کار به این دلیل انجام می‌شود که دولت کشور مقصد مطمئن شود از میان نیروهای محلی، فردی برای این موقعیت شغلی پیدا نمی‌شود و پس از طی این مراحل، با اعطای موقعیت شغلی به نیروی مهاجر، موافقت می‌کند.

پس از دو مرحله آگهی موقعیت شغلی، کارفرما می‌بایست برای دریافت مجوزهای لازم اقدام نماید تا بتواند شرایط مطلوب را برای مشاغلی که نیاز به برگذاری مصاحبه (Interview) برای سنجش سطح زبان و صحت توانمندی‌های متقاضی دارند، آماده کند.

پس از جلسه مصاحبه، نوبت به دریافت مجوزها و آماده سازی مدارک برای تعیین وقت سفارت می‌رسد. تمامی این کارها توسط وکیل بین‌المللی و کارفرما انجام می‌شوند و تا این مرحله، نیازی به حضور متقاضی نیست.

متقاضی می‌بایست در زمان مشخص شده در سفارت حضور پیدا کرده و در جلسه‌ی مصاحبه با افسر مهاجرتی، ضمن ارائه‌ی مدارک مورد نیاز، به سوالات افیسر مهاجرت، به صورت واضح و شفاف پاسخ دهد. بین ۲۰ الی ۳۰ روز پس از زمان سفارت، نتیجه‌ی ویزا مشخص و اعلام می‌گردد.

ویزای کاری جاب آفر قابل تمدید است و شما می‌توانید بعد از سه الی پنج سال تمدید آن (بسته به تخصص و همین‌طور کشور مقصد، این زمان متفاوت خواهد بود) که با ارائه‌ی مدارکی حاکی از اشتغال به کار شما در آن کشور نزد یک کارفرمای معتبر خارجی انجام می‌شود، اقامت دائم بگیرید.