درباره کانادا بیشتر بدانید


درباره کانادا

کانادا با پوششی گسترده بیش از نیمی از قسمتهای شمالی قاره آمریکای شمالی و با مساحتی بزرگتر از ایالات متحده ، توپوگرافی بسیار متنوعی دارد. در شرق ، استان های کوهستانی دریایی دارای یک خط ساحلی نامنظم در خلیج سنت لارنس و اقیانوس اطلس هستند. دشت سنت لارنس ، قسمت اعظم مناطق جنوبی کبک و انتاریو ، و دشت قاره داخلی را پوشش می دهد ، منیتوبا جنوبی و ساسکاچوان و بیشتر آلبرتا را پوشش می دهد ، مناطق اصلی قابل کشت هستند. آنها توسط یک فلات جنگلی که از دریاچه Superior و Huron برخاسته است ، جدا می شوند.

غرب به سمت اقیانوس آرام ، بیشتر کلمبیا بریتانیا ، یوکان و بخشی از آلبرتا غربی توسط رشته کوههای موازی از جمله Rockies پوشانده شده است. مرز اقیانوس آرام محدوده ساحل با فیبرها و کانالها خسته شده است. بالاترین نقطه در کانادا کوه لوگان (۱۹۸۵۰ فوت ؛ ۶،۰۵۰ متر) است که در یوکان قرار دارد. دو سیستم اصلی رودخانه مکنزی و سنت لارنس هستند. سنت لارنس با شاخه های خود برای بیش از ۱۹۰۰ مایل (۳،۰۵۸ کیلومتر) قابل مرور است.

کانادا با یک کشور همسایه مرز مشترک دارد. این ایالات متحده آمریکا است ، با طول مرز مشترک ۸،۸۹۳ کیلومتر.

 

تاریخ

اولین افرادی که به کانادا آمده بودند بین ۱۵۰۰۰ تا ۳۰،۰۰۰ سال پیش از طریق یک پل زمینی که به آسیا و آمریکای شمالی پیوستند رسیدند. در حدود ۱۰۰۰ سال دزد دریایی ، کاوشگر وایکینگ لیف اریکسون به نیوفاندلند ، کانادا رسید. او سعی در ایجاد یک حل و فصل کرد ، اما دوام نیاورد.

در قرن شانزدهم ، مهاجران فرانسوی و انگلیس وارد شدند. اختلافات زمینی بین کشاورزان و تاجران خز به چهار جنگ بین ۱۶۸۹ و ۱۷۶۳ انجامید.

 جنگ نهایی ، به نام جنگ فرانسه و هند ، بریتانیا را در کنترل کانادا واگذار کرد ، اما نفوذ فرانسه حتی امروز همچنان قوی است. در سال ۱۸۶۷ ، انتاریو ، کبک ، نوا اسکوشیا و نیوبرانزویک برای تشکیل یک سلطه با دولت ، پارلمان و نخست وزیر خود ترکیب شدند. پس از مدتی به مانیتوبا پیوست. در سال ۱۹۳۱ ، کانادا به یک کشور مستقل تبدیل شد.

آب و هوای کانادا

دربیشتر بخش‌های کانادا، تابستان‌های معتدل و زمستان‌های سرد و بیشترین کاهش دما را دارد. آب و هوای شمال دور قطبی است. در کران اقیانوس آرام میانگین دما در زمستان تنها کمی بالاتر از دمای یخ‌زدگی است. در بیشتر بخش‌های بریتیش کلمبیا ریزش باران سنگین است. در دیگر جاهای کشور اندازه کل بارندگی میانگین یا کم است. کمابیش در همه کانادا برف سنگینی در زمستان‌ها می‌بارد.

درباره کانادا بیشتر بدانید

مردم و فرهنگ

از بعضی جهات ، کانادا بسیاری از کشورها در یک کشور دارد. فرزندان مهاجران انگلیسی و فرانسه تقریبا نیمی از جمعیت را تشکیل می دهند. آنها را مهاجران دیگر اروپایی و آسیایی دنبال کردند. ملل اول ملل حدود چهار درصد از جمعیت را تشکیل می دهند.
بسیاری از بومیان کانادایی در سرزمین های سنتی خود زندگی می کنند ، اما بسیاری دیگر به شهرهای سراسر کانادا نقل مکان کرده اند. آثار هنری ملل اول به طور گسترده ای شناخته می شود و به عنوان سمبل فرهنگ کانادا دیده می شود.

کشور کانادا دو زبان رسمی دارد: انگلیسی، زبان مادری حدود ۶۵ درصد از مردم کانادا، و فرانسه، زبان اول ۲۱ درصد از جمعیت میباشد. ۱۴ درصد بیش از یک زبان مادری دارند و یا زبان مادریشان غیر از انگلیسی و فرانسه است.

طبیعت

جنگلهای دوردست از شمال و گسترده کانادا محل زندگی حیوانات وحشی است ، از خرسها ، گرگها ، زنبورها ، گوزنها ، شیرهای کوهی و گوسفندهای دوقلو گرفته گرفته تا حیوانات کوچکتر مانند راکونها ، پشمالوها و خرگوشها.
دریاچه ها و رودخانه های کشور که حدود ۲۰ درصد از کل آب شیرین موجود در کره زمین را شامل می شود ، پر از ماهی مانند قزل آلا و ماهی قزل آلا است. دورتر از شمال ، جنگلهای همیشه سبز کانادا می باشد که دارای حیات وحش زیادی از جمله گوزنهای گوزن و خرس سیاه هستند. حتی دورتر از شمال ، تندرا سرد و لخت است ، جایی که گله های کاربیو و گاو مشک در آن زندگی می کنند.

کانادایی ها برای محافظت از حیوانات وحشی بومی سخت تلاش می کنند. کانادا دارای ۴۱ پارک ملی و سه منطقه حفاظت دریایی است. با این وجود ، گونه هایی مانند گرگ ، سیاه گوش و ماهی های آتلانتیک بیش از حد شکار شده و بیش از حد صید شده اند.

درباره کانادا بیشتر بدانید

دولت و اقتصاد

سلطنت انگلیس رئیس ایالت کانادا است. سلطنت توسط یک فرماندار کل نمایندگی می شود ، که دارای اختیارات بسیار محدودی است. قوانینی توسط دولت منتخب فدرال کانادا ساخته می شود که شامل پارلمان و نخست وزیر نیز می شود.
کانادا از دهه ۱۵۰۰ تاکنون ماهی ، خز و سایر منابع طبیعی را به جهانیان عرضه کرده است. امروز ، این یک رهبر جهانی در تولید محصولات کشاورزی ، ارتباط از راه دور و فناوری های انرژی است. بخش عمده صادرات کانادا به ایالات متحده می رود.

دلار کانادا به ۱۰۰ سنت که واحد خرد کانادا است تقسیم میشود. دهمین اقتصاد بزرگ جهان از سال ۲۰۱۸ ، با تولید ناخالص داخلی اسمی تقریبا ۱.۷۳ تریلیون دلار آمریکا است.این عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) و گروه هشت (G8) است و یکی از ده کشور برتر تجارت جهان است.

 کانادا اقتصادی مختلط است و بالاتر از ایالات متحده و اکثر کشورهای اروپای غربی در فهرست بنیاد میراث آزادی اقتصادی ،  قرار دارد و سطح نسبتاً کمی از نابرابری درآمد را تجربه می کند. متوسط ​​درآمد یکبار مصرف سرانه خانوار کشور “بسیار بالاتر از میانگین OECD” است.

گردشگری کانادا

امتیاز دهید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


14 + یازده =

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید