ایالات متحده­‌ی آمریکا تا به­ امروز یکی از محبوب‌ترین کشورها در جهان به‌عنوان مقصد مهاجرت به‌شمار می‌آید. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا نگاهی گذرا به هر آنچه که در ارتباط با ویزای کار و تجارت در کشور آمریکا وجود دارد؛ بیندازیم.

کار در آمریکا

معرفی ویزای کار H-1B

ویزای کار H-1B آمریکا، ویزایی غیرمهاجرتی به‌حساب می­آید که به شرکت‌های آمریکایی اجازه می‌دهد؛ برای استخدام نیروهای کار با سطح تحصیلات تکمیلی و عالی در مشاغل تخصصی در زمینه‌های نظری یا فنی مانند: IT ، امور مالی، حسابداری، معماری، مهندسی، ریاضیات، علوم، پزشکی و …. اقدام نمایند.

پس هر شغلی در سطح حرفه‌ای که شما برای داشتن آن نیاز به مدرک لیسانس یا بالاتر دارید، تحت ویزای H-1B  قرار می‌گیرد. (اگر مدرک لیسانس یا بالاتر ندارید، ممکن است بتوانید از طریق سابقه‌ی کار و یا سایر مدارک معادل، خود را در این لیست قرار دهید) این موضوع را تحت عنوان صلاحیت شغلی می‌توانید درنظر بگیرید.

درخواست ویزای کار H-1B

این را هم باید بدانیم که تنها کارفرمای آمریکایی است که می‌تواند برای ویزای کار H-1B  ایالات متحده‌ی آمریکا درخواست دهد و مدت اعتبار آن حداکثر ۶ سال است.

درخواست ویزای غیر مهاجرتی معمولاً سریع‌تر از درخواست گرین کارت است، بنابراین ویزای کار H-1B برای شرکت‌هایی که مایلند کارمندان خود را برای کار طولانی مدت به ایالات متحده‌ی آمریکا بیاورند، محبوب است. با این حال، به‌دلیل کمبود ویزاهای موجود، کارفرمایان اغلب مجبورند درخواست سایر دسته‌های ویزا مانند: L-1B  برای کارگران متخصص،  L-1A برای مدیران و مدیران اجرایی، ویزای سرمایه‌گذاری E-2، ویزا E-3  برای استرالیایی‌ها و… را هم برای رسیدن به اهداف‌شان بررسی کنند.

ویزاهای H-1B منوط به محدودیت ویزا در سال مالی هستند. کارفرمایان آمریکایی می‌توانند درخواست ویزای H-1B را شش ماه قبل از تاریخ شروع واقعی ویزا آغاز کنند. دولت در قانون مهاجرت فعلی اجازه می‌دهد تا در مجموع ۸۵۰۰۰ ویزای جدید H-1B در هر سال مالی دسترس قرار گیرد. این تعداد شامل:

_ ۶۵۰۰۰ ویزای جدید H-1B برای کارگران خارج از کشور در مشاغل سطح تخصصی و حرفه‌ای با حداقل مدرک لیسانس است.

_ ۲۰۰۰۰ ویزای اضافی برای آن دسته از نیروی کار متخصص با مدرک پیشرفته از یک موسسه‌ی دانشگاهی آمریکا در دسترس است.

در سال‌های اخیر، هزینه‌ی ویزای کار H-1B تقریباً در ابتدای آپریل هر سال بسیار زیاد می‌شود. سپس  USCIS  یا همان خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده‌ی آمریکا قرعه‌کشی ویزاهای موجود   H-1Bرا انجام می‌دهد.

حال بیاییم و نگاهی به شرایط فعلی شما خواننده محترم بیندازیم!

اگر یکی از موارد بالا را دارا باشید و از سوی دیگر بعد از رایزنی‌ها و پیگیری‌های شما، کارفرما برای ویزای کار شما اقدام نماید، ویزای  H-1B را در ابتدا تا سه سال (حداکثر) به شما اعطا می‌کنند اما این موضوع هم امکان دارد که تا شش سال (حداکثر) نیز برایتان تمدید نمایند.

از ویژگی­های طلایی ویزای کار  H-1B:

می‌توان به این موضوع اشاره داشت که این ویزای کار یکی از معدود دسته‌های ویزای ایالات متحده‌ی آمریکاست که به‌عنوان هدفی دوگانه شناخته می‌شود، به این معنی که دارنده‌ی ویزای کار H-1B می‌تواند برای گرین کارت ایالات متحده‌ی آمریکا اقدام کند و درخواست اقامت دائم در این کشور را بدهد.

در پایان به یکی از رایج‌ترین سوالات در این حیطه پاسخ می‌دهیم! افراد تحت تکلف یک نیروی کار در آمریکا چه سرنوشتی خواهند داشت؟

دارندگان ویزای H-1B می‌توانند همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال خود را تحت گروه ویزای H-4 به‌عنوان افراد تحت تکفل به آمریکا ببرند.

سخن آخر

اگر تصمیم به استفاده از ویزای کار برای رفتن به آمریکا را دارید، بهتر است با به سایت ما مراجعه کرده و از نظرات کارشناسان و وکلای ما، برای انتخاب بهترین شیوه استفاده نمایید.