قیمت ویزای تحصیلی آمریکا: شرایط اخذ ویزا دانشجویی امریکا ۲۰۲۴


ویزای تحصیلی آمریکا

ویزای تحصیلی آمریکا یکی از محبوب‌ترین ویزاهایی است که دانشجویان سراسر دنیا متقاضی دریافت آن هستند. در این مقاله قصد داریم درباره ویزای دانشجویی امریکا اطلاعات جامعی را در اختیار شما قرار دهید.

آمریکا یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا از نظر شرایط تحصیلی برای دانشجویان است. این کشور دانشگاه‌ها و کالج‌های معتبر زیادی دارد که انواع امکانات تحصیلی را برای دانشجویان فراهم می‌کنند. مدرکی که از سوی دانشگاه‌های آمریکایی برای افراد صادر می‌شود، دارای ارزش و اعتبار زیادی در سطح بین‌المللی است و می‌تواند آینده شغلی فارغ‌التحصیلان را تضمین کند. اگر شما هم قصد دارید تحصیلات خود را در کشور آمریکا دنبال کنید، با این مقاله همراه باشید تا اطلاعات کاملی درباره نحوه دریافت ویزای تحصیلی آمریکا را شرح دهیم.

سرفصل محتوا پنهان

ویزای تحصیلی امریکا چیست؟

ویزای تحصیلی آمریکا یکی از انواع ویزاهای غیرمهاجرتی این کشور است. یعنی شما با داشتن ویزای مهاجرتی آمریکا اجازه تحصیل در خاک این کشور را خواهید داشت، اما نمی‌توانید به‌طور دائم در آنجا اقامت داشته باشید. در واقع پس از اتمام دوران تحصیل خود، باید کشور آمریکا را ترک کنید. ویزا تحصیلی آمریکا دارای انواع مختلفی است که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. در ادامه با آنها آشنا خواهیم شد.

ورود به ایالات متحده با ویزای تحصیلی چگونه است؟

برای اینکه هرگونه تحصیل به مدت بیشتر از شش ماه در خاک آمریکا داشته باشید، نیازمند ویزای تحصیلی هستید. البته باید بدانید که صدور ویزای تحصیلی آمریکا، وارد شدن شما به این کشور را تضمین نمی‌کند. برای اینکه بتوانید وارد آمریکا شوید، باید به یکی از نقاط مرزی ورود به این کشور بروید (مثل فرودگاه) تا مسئولان گمرک و حفاظت مرزهای ایالات متحده (CBP) درخواست شما جهت ورود به آمریکا را مورد بررسی قرار دهند. این مسئولان می‌توانند پس از بررسی مدارک‌تان، اجازه ورود شما به آمریکا را صادر کنند یا آنکه آن را رد نمایند.

بیشتر بخوانید: شرایط  مهاجرت به امارات | روش های مهاجرت به دبی | شرایط و هزینه اقامت ۲۰۲۴

ویزای دانشجویی آمریکا

اقدامات و شرایط اخذ ویزای دانشجویی آمریکا

دانشجویان سراسر دنیا برای آنکه بتوانند ویزای تحصیلی آمریکا را دریافت کنند، باید در یکی از موسسات مورد تایید SEVP پذیرفته شوند. سپس می‌توانند تصمیم بگیرند که به چه نوع ویزای تحصیلی نیاز دارند و برای دریافت آن به‌صورت آنلاین درخواست می‌دهند. در نهایت هم باید برای مصاحبه برنامه‌ریزی کنند.

متقاضیان باید توجه داشته باشند که ممکن است روند صدور ویزای آنها کمی طول بکشد. بنابراین باید از چند ماه قبل از شروع دوره تحصیلی، برای دریافت ویزا اقدام نمایند.

بیشتر بخوانید: شرایط گلدن ویزای پرتغال؛ اقامت و مهاجرت پرتغال از طریق خرید ملک ۲۰۲۲

شرایط ویزای دانشجویی آمریکا برای ایرانیان

اگر بخواهیم به‌طور خلاصه بگوییم، دانشجویان ایرانی برای تحصیل در آمریکا به ویزای F1 نیاز دارند. این ویزا مخصوص دانشجویان خارجی است که برای تحصیل در آمریکا خودشان را آماده کرده‌اند. در ادامه این مقاله که انواع ویزای تحصیلی آمریکا را معرفی می‌کنیم، به ویزای F1 نیز می‌پردازیم.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی امریکا

دانشجویان متقاضی باید از حدود ۶ تا ۱۲ ماه قبل از شروع دوره تحصیلی، در یکی از مراکز آموزشی مورد تایید سازمان SEVP ثبت نام کنند و در آنجا پذیرش بگیرند. سپس باید درخواست‌شان برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا را به ثبت برسانند. مراحل اخذ ویزا دانشجویی امریکا به این ترتیب است:

بیشتر بخوانید: شرایط و مدارک اخذ ویزای دبی؛ قیمت ویزای فوری امارات ۲۰۲۴

انواع ویزای تحصیلی امریکا

انواع ویزای تحصیلی امریکا

همان‌طور که گفتیم، ویزا دانشجویی امریکا دارای انواع مختلفی است که در زیر آنها را نام می‌بریم و به‌طور خلاصه معرفی می‌کنیم:

بیشتر بخوانید: شرایط و اقامت کاری دبی: شرایط و هزینه ویزای کار امارات ۲۰۲۴

ویزای دانشجویی آمریکا F1

یکی از رایج‌ترین انواع ویزاهای تحصیلی آمریکا که برای ورود به دانشگاه‌ها و کالج‌های این کشور لازم است، ویزای F1 نام دارد. اگر دانشجویی دارای همسر و فرزند زیر ۲۱ سال باشد، می‌تواند برای آنها درخواست ویزای F2 دهد.

ویزای B2 ویزای تحصیلی آمریکا

این ویزا مخصوص دانشجویانی است که مدت تحصیل آنها ۶ ماهه بوده و همراه نمی‌تواند با دانشجو مهاجرت کند.

ویزای M1 ویزای تحصیلی آمریکا

این ویزا مخصوص رشته‌های فنی و حرفه‌ای است و چنانچه دانشجو بخواهد همسر و فرزند زیر ۲۱ سال خود را همراهش ببرد، باید برای آنها ویزای M2 بگیرد.

ویزای J1 ویزای تحصیلی آمریکا

این ویزای که به آن ویزای فرصت مطالعاتی نیز گفته می‌شود، برای دانشجویانی است که برای تحقیق یا تدریس به آمریکا می‌روند. مدت این ویزا حداکثر ۲ ساله است و پس از آن باید تمدید گردد.

تفاوت ویزاهای تحصیلی F و M با ویزای بازدید B و ویزای تبادل J

ویزای دانشجویی F و M برای تحصیل در آمریکا نیاز است. ویزای بازدید B مخصوص دوره‌های آموزشی کوتاه مدت است که معمولا در این دوره‌ها مدرک تحصیلی یا گواهی صادر نمی‌شود. ویزای تبادل J برای محققان و اساتید صادر می‌شود تا بتوانند به‌منظور تبادل فرهنگی و علمی وارد ایالات متحده شوند.

بیشتر بخوایند: چگونگی ثبت شرکت در دبی: شرایط و هزینه اقامت با ثبت شرکت در امارات ۲۰۲۴

انواع ویزای تحصیلی آمریکا برای مقاطع مختلف

دریافت ویزای تحصیلی آمریکا برای مقاطع تحصیلی مختلف دارای شرایط متفاوتی است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

مدارک ویزای تحصیلی آمریکا برای مقطع کارشناسی

برای اینکه افراد بتوانند در این مقطع مشغول به تحصیل شوند، باید دیپلم ۱۲ ساله را گذرانده باشند. مدت دوره کارشناسی در دانشگاه‌های آمریکا ۴ سال است که البته برخی از رشته‌ها ممکن است دوره کوتاه‌تری داشته باشند. افراد متقاضی برای تحصیل در دوره کارشناسی، باید علاوه بر مدرک دیپلم، دارای مدرک زبان انگلیسی با نمره آیلتس حداقل ۶ باشند. یکی از مواردی که به عنوان امتیاز برای افراد متقاضی در نظر گرفته می‌شود، داشتن معدل دیپلم بالای ۱۶ است که باعث می‌شود شانس بیشتری برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا داشته باشند.

مدارک ویزای تحصیلی آمریکا برای مقطع کارشناسی ارشد

افرادی که از مقطع لیسانس فارغ‌التحصیل شده باشند، می‌توانند برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد درخواست بدهند. این دوره در دانشگاه‌های آمریکا دو ساله است و برای برخی از رشته‌ها نیز می‌تواند یک ساله باشد. دانشجویان رشته‌های مهندسی که می‌خواهند ویزای تحصیلی آمریکا را در مقطع کارشناسی ارشد دریافت کنند، باید در آزمون‌های GRE و یا GMAT شرکت کرده و مدرک قبولی در این آزمون‌ها را داشته باشند.

مدارک ویزای تحصیلی آمریکا برای مقطع دکترا

برای اینکه افراد بتوانند در دوره دکتری در یکی از دانشگاه‌های آمریکا پذیرفته شوند، باید رزومه بسیار خوبی داشته باشند و دو یا سه مقاله ISI در سوابق‌شان مشاهده شود. برای پذیرفته شدن در دوره دکتری، افراد باید علاوه بر مدرک فوق لیسانس، دارای مدرک زبان با نمره آیلتس حداقل ۷ باشند. این دوره با توجه به رشته تحصیلی معمولا بین ۳ تا ۶ سال طول می‌کشد.

بیشتر بخوایند: چگونه بورسیه تحصیلی امارات بگیریم؟ شرایط مهاجرت تحصیلی دبی ۲۰۲۴

ویزای دانشجویی آمریکا

انواع آزمون های لازم ویزای دانشجویی آمریکا

برای اخذ ویزای دانشجویی آمریکا، قبولی در یک سری آزمون‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. این آزمون‌ها عبارتند از:

آزمون SAT

این آزمون مخصوص دانشجویانی است که می‌خواهند در مقطع لیسانس به تحصیل بپردازند. این آزمون در زمینه انگلیسی، ریاضی، علوم و … است و افراد باید نمره لازم را در آن کسب کنند تا بتوانند وارد دانشگاه مورد نظر خود شوند.

آزمون GRE

این آزمون برای دانشجویان رشته‌های مهندسی در نظر گرفته شده و در آن، مهارت‌های علمی و زبانی آنها مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد.

آزمون GMAT

این آزمون برای دانشجویان رشته‌های مدیریتی از جمله MBA است و برای مقطع فوق لیسانس برگزار می‌شود.

آزمون LSAT

این آزمون که چهار بار در طول سال برگزار می‌شود، مخصوص دانشجویان رشته حقوق است.

آزمون MCAT

این آزمون مخصوص دانشجویان رشته‌های پزشکی بوده و توسط انجمن دانشگاه‌ها و کالج‌های پزشکی آمریکا برگزار می‌گردد.

بیشتر بخوایند: شرایط اخذ پاسپورت دومینیکا: قیمت پاسپورت دومینیکا ۲۰۲۴

نحوه انتخاب سفارت برای ویزای تحصیلی امریکا

متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی آمریکا باید در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده در کشور خودشان، با افسر کنسولی ملاقات کنند. البته برای این ملاقات باید از قبل وقت بگیرند. البته می‌توان در کشوری به‌جز محل زندگی خود نیز برای مصاحبه اقدام کرد، اما با توجه به اینکه زمان انتظار برای قرار مصاحبه می‌تواند متفاوت باشد، این کار با دشواری بیشتری همراه خواهد بود.

نحوه اپلای و پذیرش از مراکز تائید شده در SEVP

همان‌طور که گفتیم، اولین قدم برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا، ارسال درخواست در یک مرکز آموزشی مورد تائید برنامه دانشجو و بازدید کننده مبادله‌ای (SEVP) است. پس از اخذ پذیرش از مرکز آموزشی، متقاضیان باید در سیستمی تحت عنوان SEVIS ثبت نام کنند و هزینه‌ای که I-901 یا همان SEVIS FEE نام دارد را پرداخت نمایند. در ادامه، مرکز آموزش باید فرم I-20 را برای دانشجو ارسال کند تا توسط وی تکمیل گردد. این فرم باید در زمان مصاحبه در سفارت آمریکا، به افسر کنسولی ارائه شود.

مدت زمان صدور ویزای دانشجویی آمریکا چقدر است؟

ویزای دانشجویان جدید طی مدت ۱۲۰ روز قبل از شروع دوره تحصیلی صادر می‌گردد. اما دانشجویان نمی‌توانند تا ۳۰ روز قبل از شروع دوره تحصیلی، وارد آمریکا شوند. برای دانشجویان در حال تحصیل نیز، تا زمانی که در مرکز آموزشی مشغول به تحصیل باشند، ویزا در هر زمانی صادر خواهد شد.

شرایط سنی ویزای تحصیلی امریکا

برای تحصیل در دوره لیسانس، باید متقاضی حداکثر ۲۵ سال داشته باشد. برای دوره فوق لیسانس لازم است که سن متقاضی کمتر از ۳۵ سال باشد و برای دوره دکتری نیز سن کمتر از ۴۰ سال مناسب‌تر است.

بیشتر بخوایند: انواع سرمایه گذاری در دبی؛ روش ها و مزایا سرمایه گذاری امارات ۲۰۲۴

هزینه ویزای تحصیلی امریکا

هزینه ویزای تحصیلی امریکا

هزینه‌های ویزای تحصیلی امریکا را می‌توان به دو دسته هزینه‌های ثابت و متغیر تقسیم کرد. هزینه‌های ثابت شامل مواردی مانند ترجمه مدرک، هزینه صدور ویزا و … می‌شود. اما هزینه‌های متغییر شامل مواردی مانند هزینه پذیرش و اپلای هستند که برای هر دانشگاه متفاوت خواهد بود. در زیر به مهمترین هزینه‌های دریافت ویزای آمریکا اشاره خواهیم کرد:

بیشتر بخوایند: خرید ملک در دبی: قیمت خانه و آپارتمان در امارات ۲۰۲۴

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی آمریکا چقدر است؟

یکی از شرایط مهم برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا، اثبات تمکن مالی است. یعنی فرد متقاضی باید بتواند ثابت کند که می‌تواند از پس هزینه‌های تحصیل و زندگی در آمریکا برای مدت یک ماه برآید. میزان رقم تمکن مالی برای همه افراد ثابت نیست و با توجه به رشته و مقطع تحصیلی و همچنین بر اساس موسسه آموزشی، متفاوت است. برای مثال در جدول زیر می‌توانید میزان تمکن مالی برای چند تا از دانشگاه‌های مطرح امریکا را مشاهده کنید:

نام دانشگاه تمکن مالی مورد نیاز
دانشگاه امریکن (American University) ۱۷ هزار تا ۷۰ هزار دلار
دانشگاه یوتا ۴۸ هزار تا ۵۱ هزار دلار
دانشگاه واشنگتن ۱۸ هزار تا ۷۵ هزار دلار
دانشگاه تگزاس ۲۳ هزار تا ۲۹ هزار دلار
دانشگاه نیویورک (NYU) ۶۰ هزار تا ۱۰۰ هزار دلار
دانشگاه ایلینوی ۴۸ هزار تا ۴۹ هزار دلار
دانشگاه آلاباما ۴۸ هزار تا ۶۱ هزار دلار
دانشگاه میزوری ۳۹ هزار تا ۴۱ هزار دلار
دانشگاه کارولینای جنوبی ۴۵ هزار تا ۵۶ هزار دلار
دانشگاه ایالتی جورجیا ۳۸ هزار تا ۵۷ هزار دلار

 

شرایط و مدارک لازم برای گرفتن ویزاهای تحصیلی F و M امریکا

برای گرفتن ویزاهای تحصیلی نوع M و F باید یک سری مدارک را قبل از مصاحبه آماده کنید. این مدارک عبارتند از:

دلایل ریجکت ویزای تحصیلی آمریکا و راهکارهای رفع آن

ریجکت شدن درخواست ویزای افراد به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. یکی از این دلایل می‌تواند عدم اعتبار پاسپورت باشد. همچنین ارائه ندادن نامه اقامت یا متناقض بودن اسناد و مدارک ارائه شده توسط فرد می‌تواند منجر به ریجکت شدن درخواست ویزا شود. افرادی که می‌خواهند با مشکل ریجکتی مواجه نشوند، علاوه بر اینکه باید اعتبار و صحت مدارک خود را به درستی چک کنند، می‌بایست اسناد کافی برای اثبات تمکن مالی ارائه داده و همچنین قصد خود برای بازگشت به کشور مبدا را ثابت کنند.

چنانچه با مشکل ریجکت شدن درخواست ویزای تحصیلی مواجه شدید، باید به چند نکته توجه داشته باشید. نکته اول اینکه اگر درخواست شما در یک کنسولگری رد شد، کار را از کنسولگری دیگری پیگیری نکنید. پس از دریافت نامه ریجکتی، باید تمام دلایل ذکر شده برای ریجکت را به‌‌خوبی مطالعه کنید. چنانچه فکر می‌کنید اشتباهی رخ داده، بلافاصله نامه تجدید نظر را به ایمیل سفارت ارسال نمایید.

بیشتر بخوایند: گلدن ویزای امارات؛ همه چیز درباره ویزای طلایی دبی ۲۰۲۴

ریجکت ویزای تحصیلی آمریکا

آیا امکان تغییر وضعیت ویزای تحصیلی به ویزای مهاجرتی امریکا و بلعکس وجود دارد؟ چگونه؟

بله؛ اگرچه ویزای تحصیلی یک ویزای غیرمهاجرتی است، اما شما می‌توانید پس از پایان دوره تحصیل خود، چنانچه با یک فرد آمریکایی ازدواج کرده و یا از طرف یک کارفرمای آمریکایی پیشنهاد شغلی داشته باشید، برای دریافت اقامت دائم آمریکا اقدام کنید. اگر در حین تحصیل، با شرایطی مواجه شدید که خواستید وضعیت ویزای غیرمهاجرتی خود را تغییر دهید، می‌توانید از طریق خدمات شهروندی و مهاجرتی ایالات متحده (USCIS) اقدام کنید.

نحوه اخذ اقامت آمریکا پس از تحصیل

دانشجویان خارجی می‌توانند به مدت ۶۰ روز پس از پایان دوره تحصیل خود، به دنبال کار در آمریکا بگردند. پس از پیدا کردن کار، آنها می‌توانند به اداره مهاجرت آمریکا مراجعه کرده و ویزای خود را از تحصیلی به کاری تغییر دهند. افراد پس از چند سال کار کردن در آمریکا و پرداخت مالیات می‌توانند برای اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کنند. ۵ سال پس از دریافت اقامت دائم یا گرین کارت آمریکا، پاسپورت این کشور به افراد متقاضی اهدا خواهد شد.

کار دانشجویی برای دارندگان ویزای تحصیلی آمریکا

برای دانشجویانی که در آمریکا مشغول به تحصیل هستند، امکان کار پاره‌وقت به ‌صورت محدود وجود دارد. این افراد اگر در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل باشند می‌توانند تا ۱۰ ساعت در هفته کار کنند. میزان ساعت کاری مجاز برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا نیز در هفته برابر با ۲۰ و ۳۰ ساعت است. همچنین امکان کار کردن در تعطیلات بین دو ترم، به‌صورت نامحدود برای دانشجویان وجود دارد. میزان درآمد کار دانشجویی نیز تقریبا برابر با ۱۵ دلار در هر ساعت است.

بیشتر بخوایند: ثبت نام لاتاری آمریکا ۲۰۲۵: زمان، شرایط و هزینه لاتاری امریکا ۱۴۰۳

نحوه گرفتن ویزای همراه برای دانشجویان متقاضی تحصیل در آمریکا

همسر و فرزندان خردسال دانشجوی متقاضی تحصیل در آمریکا، می‌توانند همراه او وارد این کشور شوند. تنها کاری که باید انجام شود، اخذ ویزای F2 یا M2 برای این افراد است. برای دریافت این ویزا، مرکز آموزشی مورد نظر باید فرم فردی I-20 را برای هر کدام از اعضای خانواده صادر کند، اما نیازی به پرداخت هزینه‌های SEVIS نیست.

آیا ویزای همراه دانشجویی آمریکا می توان گرفت؟

بله؛ همان‌طور که در بالا توضیح دادیم، همسر و فرزندان خردسال فرد متقاضی تحصیل در آمریکا می‌توانند برای گرفتن ویزای همراه اقدام کنند.

معرفی دانشگاه های برتر در آمریکا

همان‌طور که گفتیم، دانشگاه‌های آمریکا دارای سطح علمی و اعتبار بسیار بالایی در دنیا هستند. در فهرست زیر می‌توانید ۲۰ دانشگاه برتر آمریکا را مشاهده کنید و همچنین رتبه جهانی آنها را ببینید:

رتبه در آمریکا نام دانشگاه رتبه در دنیا
۱ دانشگاه هاروارد ۱
۲ دانشگاه ماساچوست ۳
۳ دانشگاه کلمبیا ۱۶
۴ دانشگاه نیویورک ۴۳
۵ کالج بوستون ۹۳
۶ دانشگاه بوستون ۳۴
۷ دانشگاه ایالتی آریزونا ۲۷
۸ موسسه فناوری کالیفرنیا ۵۰
۹ دانشگاه Brigham Young ۶۴
۱۰ دانشگاه براون ۶۷
۱۱ دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، نوردریج ۱۰۲
۱۲ دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، فولرتن ۱۱۱
۱۳ دانشگاه بایلر ۱۲۸
۱۴ دانشگاه Carnegie Mellon ۱۹
۱۵ دانشگاه دولتی کلرادو ۶۳
۱۶ دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک ۱۳
۱۷ دانشگاه کورنل ۶
۱۸ کالج Dartmouth ۷۹
۱۹ دانشگاه دوک ۳۳
۲۰ دانشگاه اموری ۷۵

 

شرایط تبدیل ویزای دانشجویی آمریکا به اقامت کاری

پس از پایان دوره تحصیل، یک فرصت ۶۰ روزه به افراد داده می‌شود تا در آمریکا برای خودشان دنبال کار بگردند. اگر فرد بتواند طی این مدت کاری برای خودش دست و پا کند، می‌تواند اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل نماید. البته توصیه می‌شود که دانشجویان قبل از اتمام دوره تحصیلی خود به فکر پیدا کردن کار در امریکا و تبدیل ویزای تحصیلی به کاری باشند.

مزایای ویزای دانشجویی امریکا

مشکلات ویزای دانشجویی امریکا

در کنار تمام مزایایی که ویزای دانشجویی آمریکا دارد، می‌توان برخی مشکلات را نیز برای آن عنوان کرد. در زیر به تعدادی از این مشکلات اشاره می‌کنیم:

مزایای ویزای دانشجویی امریکا

تا به اینجای مقاله درباره مزایای مختلف ویزای دانشجویی آمریکا صحبت کردیم. اما اگر بخواهیم یک جمع‌بندی از این مزیت‌ها داشته باشیم، می‌توانیم موارد زیر را مطرح کنیم:

ویزای دانشجویی آمریکا سینگل چیست؟

تفاوت عمده‌ای که بین ویزای سینگل و مولتی وجود دارد آن است که افراد با ویزای سینگل تنها یک بار می‌توانند به کشور مورد نظر خود سفر کرده و در زمان تعیین شده نیز باید به کشور خودشان برگردند. اما با داشتن ویزای مولتی، افراد می‌توانند در طول مدت اعتبار ویزا، چند بار به کشور خودشان و دوباره به کشور مقصد سفر کنند.

ویزای دانشجویی آمریکا بدون مدرک زبان هم امکانپذیر است؟

معمولا برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا، ارائه مدرک زبان معتبر مانند آیلتس یا تافل لازم است. اما با توجه به برخی شرایط، افراد می‌توانند بدون داشتن مدرک زبان نیز برای اخذ ویزای دانشجویی آمریکا اقدام کنند.

حداقل معدل برای تحصیل در امریکا چقدر است؟

شرط معدل برای بسیاری از دانشگاه‌ها و کالج‌های امریکایی وجود دارد. طبیعتا هرچه نمره معدل فرد بالاتر باشد، شانس بیشتری هم برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر خواهد داشت. معمولا اکثر دانشگاه‌های آمریکا، معدل بالای ۱۶ را ملاک پذیرش دانشجو قرار می‌دهند.

شانس گرفتن ویزای تحصیلی امریکا ۲۰۲۴ چقدر است؟

نکته‌ای که در پاسخ به این سوال باید مورد توجه قرار دهیم آن است که اخذ ویزای تحصیلی آمریکا یک امر شانسی نیست. افراد با ارائه مدارک معتبر و کافی می‌توانند سفارت آمریکا را برای اهدای ویزای تحصیلی به خودشان قانع کنند.

آیا شرایط دریافت ویزای تحصیلی آمریکا ۲۰۲۴ نسبت به ویزای دانشجویی آمریکا ۲۰۲۰ و ویزای دانشجویی امریکا ۲۰۲۱ سخت تر شده است؟

شرایط سیاسی همواره روی نحوه صدور ویزاهای مهاجرتی و غیرمهاجرتی تاثیرگذار بوده است. در دولت قبلی آمریکا، قانونی به تصویب رسید که مسلمانان ۱۱ کشور دنیا از جمله ایران، اجازه ورود به آمریکا را نداشتند. خوشبختانه از سال ۲۰۲۱ که دولت جدید روی کار آمده، این قانون برداشته شده و افراد می‌توانند برای گرفتن ویزا از جمله ویزای تحصیلی اقدام کنند.

ویزای تحصیلی امریکا

سوالات متداول در زمینه ویزای تحصیلی امریکا

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با نحوه دریافت ویزای تحصیلی آمریکا آشنا کنیم. در ادامه برخی از سوالات متداول کاربران در این خصوص را مطرح کرده و به‌طور خلاصه به آنها پاسخ خواهیم داد:

چگونه ویزای تحصیلی آمریکا بگیریم؟

دانشجویان سراسر جهان برای آنکه بتوانند ویزای تحصیلی آمریکا را دریافت کنند، باید ابتدا در یکی از موسسات مورد تایید SEVP پذیرفته شوند. سپس می‌توانند تصمیم بگیرند که به چه نوع ویزای تحصیلی نیاز دارند.

آیا امکان دریافت ویزای تحصیلی آمریکا با همسر برای دانشجویان وجود دارد؟

بله؛ همسر و همچنین فرزندان خردسال فرد متقاضی می‌توانند همراه او به کشور آمریکا سفر کنند و در طول دوره تحصیل، در این کشور اقامت داشته باشند.

آیا شرایط ویزای تحصیلی آمریکا ۲۰۲۱ با شرایط ۲۰۲۴ تغییراتی داشته است؟

از سال ۲۰۲۱ که دولت جدید آمریکا به روی کار آمد، قانون منع ورود مسلمان لغو شد و حالا همه افراد مسلمان از جمله ایرانیان، می‌توانند مانند گذشته برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا اقدام کنند.

آیا می توان بدون مدرک زبان برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا درخواست داد؟

یکی از الزامات برای دریافت ویزای تحصیلی امریکا، داشتن مدرک زبان با نمره آیلتس خوب است. اما در برخی شرایط می‌توان بدون داشتن مدرک زبان هم برای گرفتن ویزای دانشجویی آمریکا اقدام کرد.

شرایط ویزای دانشجویی آمریکا برای ایرانیان چگونه است؟

دانشجویان ایرانی هم مانند سایر کشور دنیا می‌توانند برای گرفتن ویزای تحصیلی امریکا اقدام کنند. ایرانی‌ها برای تحصیل در امریکا به ویزای F1 نیاز دارند که در این باره در متن مقاله به‌طور کامل توضیح داده‌ایم.

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی آمریکا چقدر است؟

مبلغ تمکن مالی به عوامل مختلفی از جمله مقطع و رشته تحصیلی، دانشگاه مربوطه و ... بستگی دارد. به‌طور کلی مبلغ تمکن مالی برای دانشگاه‌های مختلف آمریکا بین ۲۰ تا ۱۰۰ هزار دلار متغیر است.

سخن پایانی

ایالات متحده آمریکا یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای دنیاست و تعدادی از بهترین دانشگاه‌های جهان در این کشور قرار دارند. به همین دلیل افراد زیادی متقاضی تحصیل در آمریکا هستند و برای دریافت ویزای دانشجویی آمریکا تلاش می‌کنند. ما در این مقاله به نکات مختلف پیرامون نحوه دریافت و همچنین شرایط و مزایای ویزای تحصیلی آمریکا پرداختیم. امیدواریم موارد مطرح شده در این مقاله برای شما مفید واقع شده باشند.


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


13 + دوازده =

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید