بدون تردید، هزینه‌های زندگی در ترکیه از عوامل بسیار مهمی است که مهاجران به استناد آن تصمیم به مهاجرت به ترکیه می‌گیرند. اگر شما قصد تحصیل، مهاجرت یا کسب اقامت ترکیه را دارید، لازم است که از هزینه‌های زندگی در این کشور مطلع باشید.

حداقل دستمزد در ترکیه

حداقل دستمزد در ترکیه ۲۳۲۴ لیر است، این مبلغ هرساله و با توجه به تورم افزایش پیدا می‌کند. کافرما تمامی هزینه‌های مربوط به بیمه مراقبت‌های بهداشتی و بازنشتگی شما را پرداخت می‌کند (بیمه سلامت SGK). یک فرد مجرد که می‌بایستی اجاره‌بها پرداخت کند، با این حقوق سبک زندگی کاملا ابتدایی خواهد داشت.

تفاوت‌های منطقه‌ای در هزینه‌های زندگی

مانند دیگر کشورهای جهان، زندگی در شهر نیاز به هزینه‌های بیشتری دارد. گران‌ترین شهر برای زندگی در ترکیه، استانبول است. این شهر قطب تجارت، امور مالی، جهانگردی و اقتصاد در ترکیه است. همچنین در استانبول هزینه‌های روزمره مانند حمل و نقل، خرید غذا، زندگی شبانه و غیره به نسبت سایر شهرهای این کشور بیشتر است. خانواده‌ای که مجبور به پرداخت اجاره‌بها و رهن نیست، می‌تواند با درآمد تقریبی ۶۸۴۵ لیر در ماه سبک زندگی خوبی داشته باشد.

با این حال در سواحل دریای اژه و مدیترانه، هزینه‌های زندگی به طور چشمگیری کاهش می‌یابد. در مقایسه با شهرهای محبوب برای مهاجران مانند فتحیه، زندگی در استانبول تقریبا ۲۰ درصد گران‌تر است. یک زوج مهاجری که در فتحیه صاحب ملک باشند، می‌توانند با درآمد ماهیانه تقریبی ۳۰۰۰ لیر از یک سبک زندگی متوسط در یک منطقه مناسب برخوردار باشند.

زندگی در ترکیه

نرخ ارز و حساب‌های پس‌انداز با بهره بالا

درحال حاضر، بسیاری از مهاجران که از کشور خود حقوق بازنشستگی دریافت می‌کنند به لطف نرخ ارز بین لیر ترکیه و سایر ارزهای دیگر مانند دلار امریکا، پوند و یورو از سبک زندگی مجللی برخوردار هستند.

اگر حقوق بازنشستگی یا درآمد ماهیانه خود را به ارز خارجی دریافت می‌کنید و تصمیم می‌گیرید که در ترکیه زندگی کنید، می‌بایستی نوسانات نرخ ارز را مد نظر قرار دهید.

بسیاری از مهاجران نیز سرمایه خود را در حساب‌های پس‌انداز با سود بالا قرار می‌دهند و با بهره‌ای که ماهیانه برداشت می‌کنند، زندگی می‌کنند. بهره‌های بانکی بین ۸ تا ۱۰ درصد است. برای کسانی که دارایی قابل توجهی داشته باشند، این روش یک روش سودمند برای تامین هزینه‌های زندگی است.

هزینه زندگی ترکیه

هزینه‌های زندگی ترکیه

تامین هزینه‌های زندگی به عوامل متعددی از جمله حقوق ماهیانه، شهر مقصد و سبک زندگی شما بستگی دارد. در زیر به طور کلی چند مورد از هزینه‌های معمول زندگی را بررسی می‌کنیم.

·       رانندگی و تعمیر و نگهداری وسایل نقلیه

اگرچه هزینه بنزین به اندازه کشورهای اروپایی مانند یونان یا پرتغال نیست، اما هنوز دوبرابر ایالات متحده امریکا و روسیه است. به همین دلیل بسیاری از ترک‌ها ماشین‌های دیزلی خریداری می‌کنند تا هزینه کمتری متحمل شوند. صاحبان ماشین همچنین می‌بایستی تقریبا ۵۰۰۰ لیر در سال برای هزینه‌هایی مانند بیمه و تعمیرات اختصاص دهند.

·       بهداشت و اقامت

برای اقامت بیش از ۹۰ روز در ترکیه به مجوز اقامت نیاز دارید و اگر کمتر از ۶۵ سال دارید، به مراقبت‌های بهداشتی اجباری نیز نیاز خواهید داشت. زوجی که مجوز اقامت یک ساله را تهیه می‌کنند و برنامه دولتی SGK را برای خارجی‌ها انتخاب می‌کنند باید سالانه حدود ۷۰۰۰ لیر درنظر بگیرند.

·       صورت حساب‌های خانگی

این مورد بسیار به سبک زندگی شما بستگی دارد. اما با این حال برای برق شما ماهانه به طور متوسط به ۲۵۰ لیر نیاز خواهید داشت که می‌توانید با مدیریت کردن وسایل سرمایشی و گرمایشی آن را به طرز چشمگیری کاهش داد. به طور نسبی ۴۰ لیر در ماه برای آب و فاضلاب نیاز خواهید داشت. علاوه بر موارد گفته شده مالیات نیز باید بپردازید که به نوع مالیکت و ارزش بنای شما بستگی دارد. موارد متعدد دیگری نیز وجود دارد که به با توجه به سبک زندگی شما تعیین می‌شود.