هزینه زندگی در آلمان

آلمان کشوری پیشرفته و زیبا است و افراد زیادی از سرتاسر دنیا به دنبال فرصتی برای زندگی و کار در این کشور هستند. با این وجود، هزینه‌های زندگی در آلمان، بسیار متفاوت از سایر نقاط دنیا است و بهتر است که قبل از سفر به این کشور و یا برنامه‌ریزی برای مهاجرت، نسبت به این هزینه‌ها آگاهی کافی را کسب نمایید. از همین رو، در این مقاله قصد داریم که هزینه‌های زندگی در آلمان را بررسی کنیم و راه‌حل‌هایی برای کاهش این هزینه‌ها ارائه دهیم.

هزینه های زندگی در آلمان

شهریه دانشگاه در آلمان چگونه است؟

بیشتر دانشگاه‌های آلمان برای آموزش هیچ هزینه‌ای از شما نخواهند گرفت. تنها هزینه‌ای که نیاز است به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در آلمان پرداخت کنید، semester یا حق مشارکت نامیده می‌شود. این هزینه مقدار ثابتی است که صرف خدمات دانشگاهی مانند سفر با اتوبوس، سالن‌های غذاخوری و غیره می‌شود.

سه موضوع مهم برای یک دانشجوی بین‌المللی خانه، غذا و حمل و نقل است. در صورتی که در حل این سه چالش موفق باشید، مشکلات دیگر چندان دردسری برای شما ایجاد نخواهند کرد.

بیش‌ترین هزینه زندگی در آلمان مربوط به کدام منطقه می‌شود؟

معمولا زندگی در جنوب آلمان از سایر مناطق پرهزینه‌تر است. به عنوان مثال، اجاره آپارتمانی یک خوابه در اشتوتگارت که در جنوب آلمان واقع شده، به طور متوسط ۸۴۶ یورو برای شما هزینه ماهانه در بر خواهد داشت، این درحالی است که اجاره آپارتمانی مشابه در شهرهای شمالی آلمان مثل برمن، حدود ۵۶۰ یورو هزینه ‌دارد.

هزینه برخی از اقلام ضروری در برخی از شهرهای آلمان به شرح زیر است:

مونیخ هامبورگ فرانکفورت
۱,۰۹۴.۳۰€ ۸۳۸.۹۴€ ۸۶۸.۹۱€ اجاره
۱.۴۳€ ۱.۲۷€ ۱.۲۹€ نان سفید (۵۰۰) گرم)
۱۲.۲۵€ ۱۰€ ۱۲€ غذای رستوران
۰.۸۴€ ۰.۷۱€ ۰.۷۷€ شیر (۱ لیتر)
۱.۷۱€ ۱.۷۸€ ۱.۶۱€ تخم‌مرغ (۱۲)
۲.۱۴€ ۲.۱۵€ ۱.۹۷€ برنج (۱ کیلوگرم سفید)

با توجه به جدول، می‌توان گفت که جنوب آلمان گرانترین و شرق آن ارزان‌ترین منطقه برای زندگی به حساب می‌رود. مرتب سازی مناطق بر اساس هزینه‌های زندگی در مناطق مختلف آلمان به صورت زیر است:

جنوب

غرب

شمال

شرق

میانگین اجاره در آلمان

میزان اجاره خانه در آلمان

همانطور که می‌دانید، هزینه اجاره آپارتمان در مرکز شهر بیشتر است. برای کاهش هزینه می‌توانید با فردی در پرداخت اجاره شریک شوید. جدول زیر میانگین هزینه اجاره ماهانه در برخی از شهرهای آلمان را نشان می‌دهد:

شهر میانگین اجاره ماهانه شهر میانگین اجاره ماهانه
Augsburg ۶۱۳.۵۷€ Frankfurt ۸۶۸.۹۱€
Dortmund ۴۶۰.۰۰€ Munich ۱,۰۹۴.۳۰€
Essen ۴۵۱.۸۳€ Stuttgart ۸۴۶.۴۳€

هزینه غذا در آلمان چقدر است؟

یک وعده غذایی برای دو نفر در یک رستوران معمولی در آلمان به طور متوسط ۴۵ یورو هزینه دارد. در یک رستوران کوچک‌تر قیمت یک وعده غذایی بین ۸ تا ۱۴ یورو، قهوه ۲.۶۴ یورو و یک سودا ۲.۱۷ یورو است.

دانشگاه‌ها معمولا کافه‌های مخصوص خود را دارند که غذاهای خوب را با قیمت پایین‌تری عرضه می‌کنند. هزینه غذای دانشجویی معمولا کمتر از ۵ یورو است.

هزینه‌های حمل و نقل در آلمان

ارزان‌ترین راه رسیدن به مقصد در شهرهای پرجمعیت استفاده از دوچرخه و حمل‌و‌نقل عمومی است. در حال حاضر بهای بلیط یک طرفه حمل‌و‌نقل عمومی ۲ یورو است. هزینه تاکسی به طور میانگین در هر کیلومتر ۳.۵۰ یورو است. قیمت بنزین نیز از ۱.۲۵ یورو تا ۱.۴۹ یورو متغیر است.

میانگین هزینه های مصرف انرژی

علاوه بر اجاره مسکن، شما باید هزینه‌های ماهانه‌ای نیز برای گرمایش، برق، آب و زباله بپردازید. قیمت برق در آلمان بسیار زیاد است به طوری که شما باید ۲۹.۴۲ سنت برای هرکیلووات بپردازید. به طور متوسط کل هزینه ماهانه مصرف انرژی برای یک آپارتمان ۸۵ متری، ۲۱۵.۲۱ یورو است.

هزینه بیمه سلامت در آلمان

بیمه سلامت در آلمان اجباری است و شما باید از اولین روزی که وارد این کشور می‌شوید یک برنامه بیمه درمانی برای خود تهیه کنید. به طور کلی دو نوع بیمه سلامت در آلمان وجود دارد:

۱- بیمه سلامت عمومی (۷۰ تا ۸۰ یورو)

۲- بیمه سلامت خصوصی (نرخ ثابتی ندارد)

این به شما بستگی دارد که چقدر حاضرید برای بیمه پول پرداخت کنید.

سایر هزینه‌هایی که باید مدنظر قرار دهید

به غیر از نیازهای اولیه، هزینه‌های دیگری مثل هزینه های خرید لباس و کفش نیز وجود دارد که باید برای زندگی در آلمان آن‌ها را در نظر بگیرید.

کیفیت لباس‌های موجود در آلمان بسیار عالی است، اما هزینه آن‌ها کمی بالاست. برای خرید یک شلوار جین حدود ۵۰ تا ۱۰۰ یورو، یک جفت کفش معمولی بین ۶۰ تا ۱۲۰ یورو و یک جفت کفش با برند تجاری باید حدود۷۰ تا ۱۵۰ یورو بپردازید.

  • پسا دکتری در آلمان

پست داک در آلمان

ژانویه ۷th, 2021|۰ Comments

آیا شما علاقه‌مند به گذراندن دوره‌ی تحقیق یا پست‌داک در آلمان هستید؟اگر بله به جای درستی آمده‌اید. در اینجا شما اطلاعات بسیاری را درباره‌ی جاهایی مختلفی که در آلمان می‌توانید به کار و تحقیق بپردازید

ادامه مطلب »

  • دوره فنی حرفه ای در آلمان

دوره های اوسبیلدونگ آلمان

سپتامبر ۲۱st, 2020|۰ Comments

اوسبیلدونگ چیست؟ اوسبیلدونگ (Ausbildung) یک واژه آلمانی به معنای دوره‌کارآموزی و فنی حرفه‌ای است. اگر قصد شروع یک حرفه در آلمان دارید، دوره‌های اوسبیلدونگ یکی از بهترین راه‌ها است. این دوره‌های فنی‌حرفه‌ای شامل مشاغل یدی

ادامه مطلب »

  • هزینه های زندگی در آلمان

هزینه زندگی در آلمان

جولای ۱۷th, 2020|۰ Comments

هزینه زندگی در آلمان آلمان کشوری پیشرفته و زیبا است و افراد زیادی از سرتاسر دنیا به دنبال فرصتی برای زندگی و کار در این کشور هستند. با این وجود، هزینه‌های زندگی در

ادامه مطلب »

  • میزان درآمد در آلمان

میزان درآمد و مشاغل پر درآمد در آلمان

جولای ۱۶th, 2020|۰ Comments

سالانه افراد زیادی به کشور آلمان مهاجرت می‌کنند. بسیاری از این مهاجران برای یافتن کار به آلمان می‌روند؛ زیرا میانگین دستمزد پرداختی در این کشور بیشتر از وطن خودشان است. میزان درآمد در آلمان

ادامه مطلب »

تحصیل رایگان در آلمان

ژوئن ۲۶th, 2020|۰ Comments

آلمان یکی از بهترین کشورهای جهان برای تحصیل است. جالب است بدانید که برخی دانشگاه‌های آلمان در میان بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند؛ اما هزینه تحصیل در آن‌ها رایگان است. علاوه بر این‌ها، کیفیت

ادامه مطلب »

چگونگی دریافت بلوکارت آلمان

ژوئن ۲۳rd, 2020|۰ Comments

برای دریافت بلوکارت یا اجازه موقت کار در آلمان نکات زیادی وجود دارد که توجه و رعایت تمامی آن­ها کمک زیادی به پیشبرد کار خواهد کرد. حضور شما در این کشور یا عدم حضور شما،

ادامه مطلب »