تصویر شهر آدلاید استرالیا

از آدلاید (Adelaide) همواره به عنوان یکی از ارزان ترین شهرهای استرالیا برای زندگی یاد می‌شود. این شهر به دلیل ویژگی‌هایی همچون مهاجر پذیر بودن، نرخ پایین بیکاری و پر رونق بودن صنایع و خدمات مختلف، شهرت بسیاری برای خود دست و پا کرده است. بر طبق آمار، آدلاید استرالیا به همراه شهر کلگری کانادا، در جایگاه پنجمین شهر‌های ارزان جهان برای زندگی قرار دارد. از همین رو، این شهر سالانه پذیرای دانشجویان و مهاجران بسیاری از سراسر جهان می‌باشد.

میانگین درآمد در آدلاید

به طور میانگین، افراد شاغل در آدلاید سالانه حدود ۱۰۱ هزار دلار استرالیا درآمد دارند. به عبارت دیگر هر فرد به طور متوسط، ماهانه حدود ۸ هزار دلار استرالیا دستمزد دریافت می‌کند. با این وجود، حداقل دستمزد سالانه افراد در شهر آدلاید ۱۴ هزار دلار استرالیا گزارش شده است. واضح است که درآمد مشاغل مختلف با یکدیگر تفاوت دارد، اما به طور میانگین، حداکثر دستمزد سالانه در این شهر حدود ۴۴۷ هزار دلار استرالیا می‌باشد.

در آدلاید نیز مانند بسیاری از جاهای دیگر دنیا، درآمد افراد با افزایش تجربه و سابقه کار افزایش می‌یابد. برای مثال دستمزد هر فرد پس از ۲ سال کار، به طور متوسط ۳۲ درصد افزایش می‌یابد. البته درصد افزایش حقوق در نمودار زیر بر اساس میانگین کل شهر بوده و ممکن است برای هر حرفه و شغلی متفاوت باشد.

چارت هزینه زندگی در آدلاید

هزینه زندگی در آدلاید

در ادامه به برخی از مخارج اصلی هر فرد برای زندگی در شهر آدلاید استرالیا اشاره شده است:

  • اجاره مسکن: هزینه سکونت و اجاره خانه بر اساس نوع خانه‌ای که انتخاب می‌کنید متفاوت است. اما به طور میانگین، هزینه اقامت در شهر آدلاید هفته‌ای ۱۲۰ تا ۳۸۰ دلار استرالیا می‌باشد. در واقع برای یک ماه اقامت در این شهر به مبلغی حدود ۴۸۰ تا ۱۵۲۰ دلار استرالیا نیاز خواهید داشت.
  • خوراکی و غذا: هزینه خرید ماهانه غذا و خواربار در آدلاید چیزی حدود ۳۶۰ تا ۵۲۰ دلار استرالیا است. قیمت یک قرص نان و یک بطری آب ۶۰۰ میلی لیتری نیز در این شهر ۳ دلار استرالیا می‌باشد. البته آب جاری از شیر آب خانه‌ها سالم و قابل شرب است.
  • اینترنت و تلفن: به طور متوسط، هر فرد در آدلاید ماهانه حدود ۶۰ تا ۱۶۰ دلار استرالیا برای تلفن و اینترنت هزینه می‌کند.
  • حمل و نقل: هزینه رفت و آمد در این شهر ماهانه حدود ۸۰ تا ۱۶۰ دلار استرالیا برآورد می‌گردد. حمل و نقل عمومی در آدلاید بسیار ارزان بوده و قیمت بلیط قطار و اتوبوس ۲ تا ۵ دلار استرالیا می‌باشد. به طور کلی، هر فرد (در صورت نداشتن وسیله نقلیه) حداقل ۲۰ دلار در هفته برای رفت و آمد هزینه می‌کند.

تصویر شهر آدلاید استرالیا

  • برق و گاز: هزینه استفاده از برق و گاز در آدلاید ۳۵ تا ۵۰ دلار استرالیا برای هر هفته است. در مجموع، برای استفاده از گاز و برق در این شهر، ماهانه به ۱۴۰ تا ۲۰۰ دلار استرالیا نیاز خواهید داشت.
  • خرید و سرگرمی‌های متفرقه: حداقل هزینه خرید لباس و سرگرمی‌های متفرقه در آدلاید ماهانه ۲۰۰ دلار استرالیا است. قیمت هر بلیط سینما ۱۵ دلار استرالیا و قیمت هر روزنامه ۲ دلار استرالیا می‌باشد.

تصویر شهر آدلاید استرالیا

به طور کلی، برای یک ماه زندگی در شهر نسبتاً ارزان آدلاید به ۱۳۲۰ تا ۲۵۸۰ دلار استرالیا احتیاج خواهید داشت. همچنین در صورتی که از طریق مهاجرت تحصیلی به این شهر سفر کنید، با احتساب تقریبی هزینه‌های خرید کتاب، غذا، حمل و نقل و اجاره مسکن، خرج و مخارج اقامت سالانه شما در آدلاید رقمی حدود ۱۴ هزار تا ۱۹ هزار دلار استرالیا خواهد بود.

 

منابع:

https://www.saibt.sa.edu.au/living-costs

http://www.salaryexplorer.com/salary-survey.php?loc=91&loctype=3