بی شک رسیدن به ویزای کشوری مانند آمریکا کار بسیار دشواری است. این موضوع تبدیل به رویایی دست نیافتنی شده و بسیاری بر این باور هستند که برای زندگی در آمریکا یا باید بسیار خوش شانس باشند یا بسیار ثروتمند. قطعا همه افراد جامعه ثروتمند نیستند.هم‌چنین همه، شانس برنده شدن در لاتاری را ندارند. اما راه‌های آسان تری نیز برای ایجاد فرصت زندگی در آمریکا فراهم است. اگر شما نیز جز دسته ی افرادی هستید که به زندگی در این کشور پر‌ماجرا فکر می کنید بهتر است تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

 متخصص‌ها در اولویت دریافت ویزای کار آمریکا

با وجود شرایط حاکم بر روابط میان ایران و آمریکا، مسئله‌ی مهاجرت به این کشورکمی دشوار است. با این وجود ویزای کاری همچنان یکی از راه‌های مناسب برای مهاجرت به آمریکاست. هنوز شرایط برای متخصصین فراهم است تا با اخذ یکی از انواع ویزاها راهی این کشور شوند. ویزا‌های کاری مدل‌های متفاوتی دارند و هر کدام از آن ها دارای شرایط خاص و منحصر به فرد خود هستند. شخص متقاضی با توجه به ویژگی‌های خود می‌تواند برای اخذ مناسب‌ترین ویزا اقدام کند. در ادامه به جزییات انواع ویزاهای کاری امریکا خواهیم پرداخت.

مهاجرت کاری به امریکا

 

انواع ویزاهای کاری آمریکا

 ویزای H1 :

این ویزا معمول‌ترین ویزای کاری آمریکا است و مخصوص افرادی می‌باشد که با داشتن تخصصی خاص می‌خواهند به عنوان نیرو کار وارد کشور آمریکا شوند. حداقل مدرک لازم برای اخذ این ویزا لیسانس است. اما امکان آن برای افراد فاقد مدرک که در بازه‌ی زمانی طولانی در یک تخصص فعالیت داشته‌اند نیز فراهم است. البته صلاحیت تخصصی فرد با توجه به شرایط مورد بررسی قرار می گیرد. این ویزا شرایط خاصی دارد. نخست اینکه حتما باید کارفرمایی در آمریکا نیازمند تخصص مورد نظر باشد و هم‌چنین به مدت سه ماه این نیاز را در کشور آمریکا آگهی کرده باشد. اگر بعد از این مدت موفق به استخدام متقاضی داخلی نشد، می تواند نیروی کار خارجی استخدام کند. همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال شخص داوطلب نیز به محض صدور ویزا می‌توانند همراه متقاضی منتخب به این کشور وارد شوند. البته اعضای خانواده اجازه‌ی کار در آمریکا را نخواهند داشت. بر خلاف تصور عموم این ویزا اخذ گرین کارت را تضمین نمی‌کند اما کارفرما می تواند بعد از مدت مقرر و در صورت وجود شرایط برای اخذ گرین کارت فرد متقاضی اقدام کند. مدت این ویزا یک ساله است.

ویزای H1-B :

 این ویزا تقریبا مشابه نوع H1 است و روند اخذ هر دو کاملا یکسان می‌باشد. با این تفاوت که مدت زمان اعتبار این ویزا سه ساله بوده و بعد از اتمام اعتبار، می‌تواند سه سال دیگر تمدید شود. این ویزا نیز اخذ گرین کارت را تضمین نمی‌کند ولی مانند نمونه ی قبلی کارفرما می تواند برای نیروی کار خود، گرین کارت تقاضا کند. در غیر این صورت پس از پایان اعتبار ویزا، فرد موظف است که خاک آمریکا را ترک کند.

ویزای H1-B1 :

 این ویزا نیز از خانواده ی H1_B بوده و برطبق قراردادی که در سال ۲۰۰۳ تنظیم شده، فقط برای متقاضیانی که تابعیت شیلی یا سنگاپور را دارند صادر می‌شود.

ویزای EB3 :

 ویزای EB3 که به ویزای کارگری نیز معروف است به سه دسته متفاوت از افراد اجازه‌ی کار در آمریکا را خواهد داد. این سه دسته، افراد متخصص بدون مدرک دانشگاهی با حداقل دو سال تجربه‌ی شغلی ، افراد متخصص دارای مدرک بالا و همچنین افرادی که حداقل دوسال سابقه‌ی کار غیر تخصصی دارند را شامل می‌شود. این ویزا مدت اعتبار مشخصی ندارد و بسته به میزان نیازمندی به اشخاص دارای این ویزا می‌تواند تمدید شود. هم چنین فرد متقاضی می تواند بعد از مدتی، کارفرما یا ایالت محل زندگی خود را تغییر دهد. این ویزا اخذ گرین کارت را تضمین نمی‌کند.

ویزای J1 :

این ویزا مخصوص افرادی است که قصد دارند فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی خود را در خاک آمریکا دنبال کنند. لازم به ذکر است که این ویزا قابلیت تبدیل به انواع دیگر را ندارد و در بهترین شرایط می تواند حداکثر تا ۷ سال تمدید شود.   

کار در امریکا

 ویزای نوع P :

خانواده ی P نوعی از ویزاهای کاری موقت است که برای وزرشکاران، هنرمندان و متخصصین حوزه‌های خاص برای حضور کوتاه مدت در آمریکا صادر می‌شود. ویزاهای نوع P  به سه دسته‌ی P1، P2 و P3 تقسیم می‌شود که توضیحات هر کدام به شرح زیر است:

ویزای P1 : این ویزای مخصوص ورزشکاران یا مربیانی است که قصد دارند برای شرکت در یک رویداد مشخص، در زمانی مشخص به کشور آمریکا بیایند. این ویزا یک ویزای غیر مهاجرتی است و فقط برای شرکت در مسابقات مهم و شناخته‌شده صادر خواهد شد. شخص دارای ویزا باید بعد از پایان مسابقه‌ی مذکور، آمریکا را ترک کند.

ویزای P2 : این ویزا نیز مشابه نوع P1 بوده و برای حضور هنرمندانی صادر می‌شود که قصد دارند به صورت انفرادی و یا گروهی در یک رویداد هنری شرکت کنند.

ویزای نوع P3 : این ویزا نیز مخصوص هنرمندانی است که برای اجرا یک برنامه‌ی مشخص یا آموزش دادن یک هنر خاص قصد دارند به آمریکا بیایند. بدیهی است که این ویزا نیز مانند نمونه های دیگر این خانواده ویزای مهاجرتی محسوب نمی‌شود.

دریافت ویزای کار امریکا

تجربه ی همزمان کار و زندگی در آمریکا

تجربه ی کار و زندگی در کشور پیشرفته ای مثل آمریکا می تواند برای هر کسی جذاب و وسوسه انگیز باشد. اگر شما نیز به زندگی و کار در این کشور علاقمند هستید میتوانید یکی از راه های اخذ ویزا که در این مقاله ارائه شده را انتخاب و مسیر تحقق هدف خود را دنبال کنید. این روزها مهاجرت به سختی گذشته نیست. کافیست اراده کنید.