سرمایه گذاری در استرالیا


سرمایه گذاری در استرالیا

وقتی به استرالیا فکر می‌کنید چه چیزی به ذهنتان خطور می‌کند؟ کانگورو؟ سواحل؟ مکانی دورافتاده؟ نظرتان در مورد یک نیروگاه اقتصادی چیست؟ با بسیاری اقدامات، اقتصاد استرالیا مقاوم‌ترین و سازگارترین کشور توسعه‌یافته در طول سه دهه گذشته بوده است و هیچ نشانه‌ای از کند شدن آن به این زودی وجود ندارد. استرالیا یکی از قوی‌ترین اقتصادهای جهان را دارد. از اواخر دهه ۱۹۸۰، دولت اقتصاد خود را با تکیه بر صادرات دگرگون ساخته است. نتیجه این کار، تولید ناخالص داخلی با میانگین نرخ رشد ۶/۳ درصد است که در مقایسه با میانگین OEDC بین سال‌های ۱۹۹۲ و ۲۰۰۷ که ۵/۲ درصد است؛ نرخ بالایی محسوب می‌شود. در این مقاله، ما نگاهی دقیق‌تر به اقتصاد استرالیا و چگونگی دستیابی سرمایه‌گذاران در معرض یکی از امیدوارکننده‌ترین بازارهای توسعه‌یافته جهان خواهیم داشت.

مزایای سرمایه‌گذاری در استرالیا

استرالیا دارای یک محیط تجاری و سرمایه‌گذاری بسیار رقابتی است که از طریق سیاست‌های پایدار، چارچوب‌های محکم و مجاورت با کشورهای به ‌سرعت در حال رشد، هدایت می‌شود. این ویژگی‌ها به آن کمک کرده است که با سرعتی فراتر از بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته دیگر از جمله ایالات متحده، اتحادیه اروپا و انگلیس گسترش یابد.

در این‌جا مزایای ویژه سرمایه‌گذاری در استرالیا بیان شده است:

استرالیا به لحاظ ثبات سیاسی و کارایی دولت به‌طور مداوم در رده‌های بالایی دسته‌بندی می‌شود، بعلاوه دارای بانک‌های قدرتمند و ترازنامه مالی بسیار عالی است.

استرالیا دارای قوانین حاکمیتی قوی است که رفتار اخلاقی را تضمین می‌کند. این کشور با قوانین کارآمد خود محافظ مالکیت معنوی افراد جامعه است.

 استرالیا در کنار سریع‌ترین مناطق در حال رشد جهان قرار دارد و یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان ذغال‌سنگ در جهان است. در سال ۲۰۱۷، دومین تولید کننده بزرگ طلا پس از چین بود که تقریبا ۱۰٪ از طلای جهان را استخراج می‌کرد.

بخش‌های اقتصادی قوی

اقتصاد استرالیا بسیار متنوع است و به رشد مداوم اقتصادی آن در دهه‌های گذشته کمک می‌کند. برخی از مهمترین بخش‌های آن عبارتند از:

سرمایه گذاری در استرالیا

بهترین راه‌های سرمایه‌گذاری در استرالیا

چندین روش مختلف برای سرمایه‌گذاری در استرالیا وجود دارد، از صندوق‌های مبادله مالی (ETFs) گرفته تا رسیدهای سپرده‌گذاری آمریکا (ADRs). اگرچه ETFها ساده‌ترین راه برای سرمایه‌گذاری در یک سبد متنوع هستند، سرمایه‌گذارانی که به دنبال فرصت‌های خاص هستند، ممکن است بخواهند ADR یا حتی اوراق بهادار ذکرشده در بورس اوراق بهادار استرالیا (ASX) یا سایر موارد را مدنظر داشته باشند.

برخی از ETFهای محبوب استرالیا شامل موارد زیر است:

  1. شاخص مالی ETF برای MSCI استرالیا (EWA)
  2. صندوق سود سهام ETF استرالیا (AUSE)
  3. کلاه کوچک ETF برای IQ استرالیا (KROO)

برخی از ADRهای محبوب استرالیا عبارتند از:

  1. بیلیتون محدود BHP
  2. آلومینای محدود (AWC)
  3. نفت و گاز محدود سامسون (SSN)

سرمایه‌گذارانی که به دنبال خرید مستقیم اوراق بهادار استرالیا هستند، می‌توانند این کار را از طریق شش بورس اوراق بهادار اصلی این کشور انجام دهند. بسیاری از کارگزاری‌های سرمایه‌گذاری بزرگ توانایی خرید و فروش اوراق بهادار استرالیا را دارند، اما سرمایه‌گذاران باید با کارگزاری‌ها یا مشاوران مالی خود مشورت کنند. در نهایت در نظر گرفتن پیامدهای مالیاتی بر سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی نیز مهم است.

نکات کلیدی برای سرمایه‌گذاری در استرالیا

کلام آخر:

دولت استرالیا از سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی مولد استقبال می‌کند. این کار به ساخت اقتصادی پویا و رو به رشد برای استرالیا کمک کرده است. کشورهای اصلی سرمایه‌گذار در استرالیا عبارتند از ایالات متحده، انگلیس، بلژیک، ژاپن، هنگ‌کنگ، سنگاپور ، لوکزامبورگ، هلند، چین و فرانسه. این سرمایه‌گذاری‌ها عمدتاً به بخش معدن، تولید، بیمه، املاک و مستغلات اختصاص داشته و تجارت‌محور است. اگرچه منابع طبیعی استرالیا به طور سنتی برای سرمایه‌گذاری‌های خارجی جذاب بوده است، و البته همچنان نیز مورد علاقه سرمایه‌گذاران است؛ ولی اکنون بخش خدمات توجه بیشتری را به خود جلب کرده است.

اقتصاد استرالیا بسیار متنوع بوده و به لحاظ رشد اقتصادی، در تاریخ معاصر رکوردی را به ثبت رسانده است که از افزایش ارتباطات با آمریکای لاتین نشات می‌گیرد. اقتصاد استرالیا اکنون از سالهای ۱۹۹۲ تا ۹۲ به طور متوسط نرخ رشد تولید ناخالص داخلی ۳/۳ درصد در سال را پشت سر گذاشته است و از هر اقتصاد توسعه‌یافته دیگری از جمله ایالات متحده (۵/۲ درصد در سال) ، آلمان (۴/۱ درصد در سال) و ژاپن (۹/۰ درصد در سال) فراتر می رود. در حقیقت، اقتصاد استرالیا اکنون ۲۷ سال متوالی رشد اقتصادی بدون رکود را تجربه کرده است  که بهتر از همه اقتصادهای توسعه‌یافته است. همه این عوامل سبب شده است استرالیا، مقصد بسیاری از سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی باشد.

 

امتیاز دهید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


هفت − پنج =

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید