پیدایش دانشگاه در کشور ترکیه به قرن ۱۵ میلادی برمی‌گردد. اما از قرن ۲۰ میلادی، دولت ترکیه به مدرن سازی و ایجاد سیستم آموزشی متمرکز در این کشور پرداخت . در سال ۲۰۱۸ میلادی ترکیه جایگاه ۴۳ام را، در میان ۵۰ سیستم قوی آموزش عالی جهانی کسب کرد. طبق فرایند بولونیا، دانشگاه‌های این کشور از استانداردهای کیفیت اروپا پیروی می کنند و در رتبه بندی دانشگاه‌های جهان در جایگاه مناسبی قرار دارند.

تحصیل و زندگی در ترکیه

مزایای دانشگاه‌های ترکیه

 • طبق رنکینگ بین‌المللی، دانشگاه‌های ترکیه جز ۱۰۰ دانشگاه برتر کشورهای در حال توسعه هستند. در رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان (QS 2021)، ۹ موسسه آموزشی ترکیه وجود دارد که دو مورد از آنها جز ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا هستند. این نتایج، نتایج بسیار خوبی برای سیستم آموزش عالی نسبتا جوان ترکیه هستند. علاوه بر این موارد، دانشگاه‌های فنی ترکیه اغلب با دانشگاه‌های ایالات متحده مقایسه می‌شوند و ۸ موسسه آموزشی عالی این کشور توسط ABET معتبر اعلام شده است. دانشگاه‌های دولتی ترکیه شهریه کمتری در مقایسه با دانشگاه‌های ایالات متحده و اروپا دریافت می کنند.
 • دانشگاه‌های ترکیه بورس‌های تحصیلی متنوعی به دانشجویان برجسته خود اعطا می‌کنند. برای مثال، تقریبا تمامی دانشگاه‌های خصوصی ۲۰ تا ۷۰ درصد از کل شهریه متقاضیان با عملکرد بالا را پوشش می‌دهند. علاوه بر کمک مالی دانشگاه‌ها، بورس‌های تحصیلی دیگری نیز در ترکیه وجود دارند. برنامه دولتی Türkiye Burslari و کمک مالی از شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه TÜBİTAK از دیگر برنامه‌های حمایتی از دانشجویان هستند.
 • اکثر دانشگاه‌های ترکیه این فرصت را به دانشجویان می‌دهند که یک ترم تحصیلی را در خارج از ترکیه بگذرانند.
 • بیشتر برنامه‌های آموزشی در ترکیه به زبان ترکی ارائه می‌شوند اما برنامه‌های آموزشی انگلیسی زبان نیز یافت می‌شود. در دانشگاه‌های خصوصی، برنامه‌های آموزشی بسیار بیشتری به زبان انگلیسی وجود دارد. اگر سطح دانش زبان انگلیسی یا ترکی شما برای پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه کافی نباشد همچنان امکان تحصیل در این دانشگاه‌ها وجود دارد. در این حالت دانشگاه‌ها قبل از شروع دوره آموزشی، برنامه یک ساله آموزش زبان انگلیسی یا ترکی را ارائه می‌دهند.
 • امکانات رفاهی و عملی بالای دانشگاه‌های این کشور.

تحصیل در دانشگاه ترکیه

انواع موسسات آموزشی در ترکیه

سیستم آموزش عالی ترکیه در سال ۱۹۸۲ میلادی با وضع یک قانون، تمام موسسات آموزش عالی را به سه بخش تقسیم بندی کرد.

 1. دانشگاه‌های دولتی
 2. دانشگاه‌های خصوصی
 3. آموزشگاه‌های فنی حرفه‌ای دوساله

حدود ۲۰۰ موسسه آموزش عالی در این کشور وجود دارد. ۶۲ درصد از این تعداد را دانشگاه‌های دولتی تشکیل می‌دهند. از زمان پیوستن ترکیه به روند بولونیا، همه دانشگاه‌ها برنامه‌های آموزشی را در سه مقطع  کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهند.

دانشگاه‌های برتر ترکیه

بر اساس رتبه‌بندی QS در سال ۲۰۲۰ میلادی، ۵ دانشگاه ترکیه وارد ۷۰۰ دانشگاه برتر دنیا شدند. علاوه بر این طبق همین رتبه‌بندی، ۱۲ دانشگاه ترکیه درمیان ۱۰۰ دانشگاه برتر درحال توسعه اروپا و آسیای میانه قرار دارند. این دانشگاه‌های در اواخر قرن ۲۰ میلادی ساخته شده‌اند و با گذشت زمان رشد چشمگیری داشته‌اند. انتظار می‌رود این رشد ادامه‌دار باشد. اکنون به معرفی بهترین دانشگاه های ترکیه می‌پردازیم.

 • دانشگاه Koç: این دانشگاه در سال ۱۹۹۳ توسط یکی از ثروتمندترین افراد ترکیه، Vehbi Kochem تاسیس شد. این دانشگاه پله‌های ترقی را به سرعت طی کرد و مقام‌های برتر را به دست آورد. بسیاری از پروژه‌های تحقیقاتی این دانشگاه توسط شورای تحقیقات اروپا پشتیبانی می‌شود.
 • دانشگاه Bilkent: این دانشگاه در سال ۱۹۸۴ توسط پزشک متخصص اطفال، Ihsan Dogramaci تاسیس شد. دانشگاه Bilkent اولین موسسه خصوصی آموزش عالی در کشور ترکیه است. این دانشگاه برنامه‌های بورس تحصیلی ارائه می‌دهد که ۴۷ درصد از دانشجویان در آن شرکت می‎‌کنند. دانشگاه Bilkent به دلیل تربیت متخصصان در مدیریت دولتی و علوم سیاسی مشهور است.
 • دیگر دانشگاه‌های برتر ترکیه عبارتند از: دانشگاه Sabancı، دانشگاه Orta Doğu Teknik و دانشگاه Boğaziçi

بهترین دانشگاه های ترکیه