برای دریافت بلوکارت یا اجازه موقت کار در آلمان نکات زیادی وجود دارد که توجه و رعایت تمامی آن­ها کمک زیادی به پیشبرد کار خواهد کرد. حضور شما در این کشور یا عدم حضور شما، نوع ویزایی که با آن وارد آلمان شده­‌اید و داشتن یا نداشتن بلوکارت از سایر کشورهای عضو اتحادیه‌­ی اروپا و… می­تواند مراحل کار شما را متفاوت کند. در این مقاله به بررسی شرایط و نحوه دریافت بلوکارت آلمان خواهیم پرداخت. اگر شما نیز به دنبال کسب اطلاعاتی در این زمینه هستید، دعوت می‌کنم که در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

بلوکارت آلمان

برای درخواست بلوکارت چه باید کرد؟

اگر خارج از آلمان هستید ابتدا باید درخواست ویزای کار خود را ثبت کنید. پس از احراز صلاحیت و ورود به آلمان شما دو هفته فرصت دارید تا نشانی محل سکونتتان را در نزدیک­ترین مرکز ثبتی به منزل خود، ثبت کنید. همچنین با داشتن ویزای کار ۶ ماه فرصت دارید که شغل مناسبی پیدا کنید. سپس می­توانید درخواست بلوکارت خود را به نزدیک­ترین مرکز مهاجرتی ارائه دهید.

همینطور اگر قبل از ورود به آلمان، شغل موردنظر خود را پیدا کرده باشید، این امکان برای شما فراهم است تا در هنگامی که در کشور خود هستید، برای گرفتن بلوکارت اقدام کنید. در این حالت می­توانید از کارفرمای خود بخواهید تا در این زمینه به شما کمک کند. به این مسئله توجه داشته باشید که داشتن مدرک دانشگاهی معتبر برای دریافت بلوکارت کاملاً ضروری است و وابسته به رشته­ای که قصد فعالیت در آن را دارید ممکن است لازم باشد مدرک بالاتری را هم ارائه کنید. داشتن حداقل پنج سال سابقه­ی کاری در رابطه با شغلی که برای آن استخدام شده­اید، هم یک الزام است.

دریافت بلوکارت 

مدارک مورد نیاز برای درخواست بلوکارت

برای درخواست بلوکارت آلمان لازم است که مدارک زیر را به مراکز مهاجرتی این کشور ارائه دهید:

  • تکمیل فرم درخواست بلوکارت آلمان.
  • گذرنامه­ای که تاریخ انقضای آن بیشتر از ۱۵ ماه باشد.
  • ارائه ویزای کار یا هر نوع ویزایی که حضور شما در این کشور را اثبات کند.
  • دو عدد عکس که به تازگی گرفته شده است.
  • قرارداد کار با یک شرکت آلمانی که در آن میزان حقوق ثبت شده (حداقل حقوق ناخالص سالانه تابع قوانین خاصی است) و به امضای طرفین رسیده باشد.
  • اعلامیه کتبی از جانب کارفرما

این­ها بخشی از مدارکی است که برای درخواست بلوکارت باید ارائه شود. علاوه بر این، شما باید شرح کاملی از تحصیلات و سوابق کاری خود را در قالب یک رزومه ارائه کنید. مدارک دانشگاه، اسناد و مدارک مربوط به سوابق کاری و هر نوع مدرکی که مهارت کاری شما را اثبات کند نیز مورد نیاز است. در صورتی که می­خواهید دوره­ی کارآموزی را بگذرانید مدارک مربوط به آن را هم باید ارائه کنید. با این حال ممکن است از شما مدارک مورد نیاز دیگری هم درخواست شود. هزینه انجام این کار ۱۴۰ یورو و هزینه تمدید آن ۱۰۰ یورو خواهد بود.

پس از تحویل مدارک، پروسه بررسی و صدور بلوکارت ۹۰ روز طول خواهد کشید. در صورتی که ویزای کار شما در حال اتمام است تا پایان این پروسه نیازی نیست از این کشور خارج شوید. شما اجازه دارید تا پایان کار در آلمان بمانید. این کارت سه ماه بیشتر از مدت زمان قید شده در قرارداد کار و معمولاً تا چهار سال اعتبار دارد. کسانی که قبلاَ از دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا بلوکارت را دریافت کرده­اند می­توانند بعد از ۱۸ ماه از زمان صدور آن، برای درخواست مجوز کار در آلمان اقدام کنند.