برای مهاجرت به کشور کانادا و دریافت اقامت این کشور روش‌های زیادی وجود دارد. یکی از این روش‌ها این است که شما از این کشور یک پیشنهادکاری (job offer) داشته باشید. هرچند که مهاجرت به این روش کمی سخت است، اما اگر بتوانید شرایط و مراحل دریافت این پیشنهاد را به خوبی گذرانده و به اصطلاح یک جاب‌آفر دریافت کنید، در آن صورت علاوه بر شروع یک شغل با درآمد بالا می‌توانید اقامت کانادا را نیز برای خود، همسر و فرزندانتان بدست آورید.

ویزای پیشنهاد کار کانادا

نکات اولیه به منظور دریافت جاب‌آفر کانادا

پیش از شروع فرآیند مهاجرت، ابتدا باید بررسی کنید که آیا حرفه یا شغل شما مورد نیاز کشور کانادا می‌باشد یا خیر. دولت کانادا به صورت سالانه لیستی از مشاغلی که مورد نیاز این کشور می‌باشد را ارائه می‌دهد. شغل‌های ارائه شده در این لیست درجه بندی دارند که بر این مبنا مدرک تحصیلی و مدرک زبان مورد نیاز برای هر شغل تعیین می‌شود. این لیست معمولاً تنوع زیادی داشته و احتمال آن که شغل شما را پوشش دهد بالا می‌باشد. با این حال، دریافت پیشنهاد کاری برای خیلی از این مشاغل، از خارج کانادا دشوار می‌باشد. علت این امر آن است که کارفرما می‌بایست برای دعوت به کار از فردی خارج از کانادا، یک نامه برای سازمان بخصوصی در کانادا بفرستد که این سازمان برسی می‌کند که آیا افرادی در داخل خاک کانادا به منظور انجام این شغل وجود دارند یا خیر؛ در صورتی که جواب منفی باشد این اجازه صادر می‌شود که فردی از خارج از کانادا برای انجام آن شغل استخدام شود. کارفرمایان معمولاً مجبورند که شغل در خواستی خود را تا مدتی در جراید عمومی از جمله اینترنت و روزنامه‌ها تبلیغ کنند و اگر شخصی پیدا نشد آنگاه اجازه استخدام فردی دیگر از خارج خاک کانادا را دارند. علاوه بر این، وارد کردن فردی خارجی دردسرهای قانونی زیادی برای کارفرماها دارد و به همین علت اکثر آن‌ها ترجیح می‌دهند فقط در مواردی که مجبور باشند اینکار را انجام دهند. بنابراین، برای گرفتن یک پیشنهاد کاری مناسب، شما می‌بایست یک شغل بسیار متفاوت و تخصصی داشته باشید که کمتر کسانی در کانادا برای انجام این شغل پیدا شوند.

جاب آفر کانادا

شرایط عمومی دریافت جاب‌آفر

به منظور دریافت پیشنهاد شغلی از کانادا و شروع به کار در این کشور، علاوه بر داشتن تخصص و یک سری شرایط ویژه مربوط به هرشغل، متقاضی کار باید یک سری شرایط اولیه را نیز دارا باشد. این شرایط که توسط دولت کانادا تعیین می‌شوند عمومی بوده و برای تمامی مشاغل مشترک می‌باشند. در ادامه برخی از این شرایط لازم را مطرح می‌کنیم:

مدرک تحصیلی و سابقه کاری مرتبط

یکی از مواردی که شانس شما را برای دریافت جاب‌آفر افزایش می‌دهد آن است که دارای مدرک تحصیلی معتبر در زمینه مربوطه باشید. هرچه سطح مدرک بالاتری داشته باشید تبعاً از شانس بالاتری نیز برخوردار هستید. علاوه بر مدرک تحصیلی، سابقه کاری نیز بسیار حائز اهمیت می‌باشد. هر نوع سابقه کاری در زمینه شغل انتخابی، چه به صورت پاره وقت و چه به صورت تمام وقت، در فرآیند دریافت پیشنهاد کاری شما اثر مثبت دارد. بهتر است تا جایی که می‌توانید سابقه کاری مرتبط داشته و آن را به صورت تایید شده توسط کارفرما ارائه دهید.

دانش زبان کافی

زبان‌های رسمی کانادا انگلیسی و فرانسوی می‌باشند. شما به منظور دریافت جاب‌آفر و شروع به کار در این کشور نیازمند تسلط به یکی از این زبان‌ها می‌باشید. در برخی از مشاغل ارائه مدرک معتبر زبان الزامی می‌باشد ولی در برخی دیگر نیازی به ارائه مدرک به منظور اثبات دانش کافی زبان ضروری نیست. با این حال، پیش از پذیرفته‌شدن در هر شغل، نیازمند گذراندن یک مصاحبه کاری با کارفرما هستید؛ دانش کافی نسبت به زبان در این مرحله بسیار ضروری بوده و تأثیر زیادی در دریافت جاب‌آفر برای شما دارد. علاوه بر این، شما قرار است در کشور کانادا ساکن شده و شروع به زندگی کنید؛ به همین جهت، دانش کافی زبان در زندگی روزمره شما و برقراری ارتباط با دیگران نیز بسیار ضروری است.  

زبان برای کار در کانادا

تمکن مالی

حقوقی که در صورت دریافت پیشنهاد کاری مناسب و شروع به کار در کانادا می‌گیرید بالا بوده و هزینه‌های زندگی شما و خانواده‌تان را پوشش می‌دهد؛ همین امر باعث شده اکثراً فکر کنند که نیاز به داشتن سرمایه چندانی برای مهاجرت از این طریق نمی‌باشد. با این حال باید به این نکته توجه کرد که طبق قانون شما باید به سفارت تمکن مالی ارائه دهید که این تمکن بسته به تعداد افراد خانواده متفاوت می‌باشد. علاوه بر این، اگر برای دریافت جاب‌آفر از وکیل استفاده کنید، وکالت وی برای شما هزینه‌بر بوده و تمامی مخارج شما به دلار یا یورو محاسبه می‌شود. همچنین یک سری هزینه‌های جانبی نظیر تهیه بلیط هواپیما و نیز هزینه‌های اولیه زندگی به خصوص در ماه اول را باید از قبل داشته باشید. بنابراین به طور کلی می‌توان گفت که داشتن توانایی مالی کافی امری بسیار ضروری برای مهاجرت از طریق دریافت جاب‌آفر می‌باشد.

 

مراحل کلی دریافت جاب‌آفر کانادا

در صورتی که شرایط عمومی را دارا باشید و حرفه شما در لیست مشاغل تعیین شده باشد، می‌توانید به منظور دریافت پیشنهاد شغلی اقدام نمایید. در ابتدا باید یک رزومه کاری مناسب تهیه کنید و مشخصات، توانایی‌های فنی و سوابق کاری و تحصیلی خود را به طور کامل و دقیق در آن ذکر کنید. در صورتی که رزومه یا CV شما توسط شرکت مربوطه تأیید شود، مرحله بعد انجام مصاحبه با کارفرما می‌باشد. این مرحله بسیار در فرآیند دریافت جاب‌آفر تأثیر گذار بوده و باید بتوانید چه از نظر دانش و مهارت فنی و چه از نظر دانش زبان، توانایی خود را به خوبی نشان دهید. در صورتی که مصاحبه شما مورد تأیید قرار بگیرد جاب‌آفر را از شرکت مربوطه دریافت می‌کنید. در مرحله بعد، جاب‌آفر باید توسط شهرداری تأیید شود و پس از آن به منظور دریافت کارت اقامت اقدام نمایید. بدین منظور مدارک مربوطه را به اداره مهاجرت تحویل داده و در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد اقامت شما صادر می‌شود. توجه کنید دریافت اقامت نیز یک سری هزینه‌هایی نظیر انگشت‌نگاری، بررسی مدارک و … خواهد داشت.