از سپتامبر ۲۰۱۱، ایالات‌ متحده ‌آمریکا برای امنیت مرزهای خود سختگیری زیادی در امر صدور ویزا اعمال می‌کند.‌ قبل از ورود هر شخص به کشور، ابتدا از تمکن‌ مالی او برای پوشش‌دهی هزینه تحصیل و وجود شواهد کافی دال بر برگشت او به وطنش، اطمینان حاصل می‌کند.گرفتن ویزای‌ تحصیلی برای کشور آمریکا در مقاطع مختلف امکان‌پذیر است. هرکدام از این‌ مقاطع دارای شرایط متفاوتی هستند‌.

این مقاطع عبارتند از‌:

دیپلم در آمریکا:‌

امکان اخذ ویزای‌دانش‌آموزی برای سنین کمتر از ۱۸ سال بدلیل حضور یک قیم در کنار محصل امری بسیار دشوار تلقی می‌شود و پیشنهاد می‌گردد دانش‌آموزان با ثبت‌نام در مدارس‌ شبانه‌روزی شانس دریافت این‌ ویزا را افز‌ایش دهند.‌‌‌

شرط سن‌، یکی از موارد مهم و اساسی است‌، سن‌فرد با مقطعی که پذیرش برای آن اخذ می‌شود باید متناسب ‌باشد‌‌، در این‌صورت شانس صدور ویزا بیشتر خواهد‌بود‌.

در این مقطع الزامی برای ارائه مدرک‌زبان با نمره‌خاص نیست اما زبان‌ شما باید در‌حدی باشد که افسر صدور ویزا را قانع کنید صلاحیت لازم برای تحصیل در مدارس آمریکا را دارید‌.

‌لیسانس‌ در آمریکا:

در این مقطع باید دیپلم داشته‌باشید. میزان سنوات تحصیل در این‌مقطع ارتباط مستقیم به رشته‌تحصیلی و دانشگاه دارد و نمی‌توان‌گفت قطعا این‌دوره چهار‌ساله می‌باشد. دانشجویان‌بین‌المللی در کنار مدرک دیپلم دوازده‌ساله نیاز به ارئه مدرک زبان با نمره آیلتس هستند‌‌.

فوق‌لیسانس‌ در آمریکا:

برای ‌گرفتن پذیرش در این‌ مقطع‌تحصیلی داشتن مدرک‌ کارشناسی الزامی است. تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد در بازه یک الی دو‌ساله خواهد‌بود.‌ داشتن مدرک‌های GRE یا  GMATجهت مهاجرت ‌تحصیلی بسته به نوع‌ رشته ‌‌تحصیلی فرق دارد‌. داشتن مدرک ‌زبان با نمره آیلتس ۶.۵ الزامی است‌.

متاسفانه به‌دلیل ممنوعیت ورود شهروندان ‌ایرانی در سال‌های ‌اخیر اخذ ویزای‌ تحصیلی‌ آمریکا کمی دشوار شده‌است‌.

دکتری‌ در آمریکا:

جهت اخذ ویزای ‌تحصیلی ‌آمریکا در مقطع ‌دکتری نیازمند به ارائه رزومه‌ای بسیار‌قوی با مقالات ‌معتبر در ,ISI حداقل دو الی سه مورد می‌باشید. دارابودن مدرک زبان با آیلتس ۷ و همچنین ارائه مدرک کارشناسی‌‌ارشد الزامی است. دانشجویان جهت اخذ ویزای تحصیلی آمریکا و تحصیل در مقطع دکتری نیاز‌مند یک سوپروایزر و یا استاد‌راهنما می‌باشند که از قبل با آنها مصاحبه نموده و تمایل به مشارکت آنها در یک پروژه‌علمی داشته‌باشد. تحصیل در مقطع دکتری معمولا بین سه الی شش سال بسته به رشته‌ تحصیلی و همچین دانشگاهی که تحصیل در آن‌صورت می‌‌گیرد متفاوت می‌باشد که به صورت نرمال معمولا طول این دوره ۴ سال است‌. البته این زمان برای دانشجویان‌بین‌المللی بیشتر ‌است و تا پنج الی ۶ سال هم به طول خواهد‌انجامید. ارائه مدارک GRE و GMAT برای این مقطع بسیار حائز اهمیت و الزامی خواهد‌بود.‌

وبهترین کمک برای دریافت اطلاعات کامل در مورد ویزاهای‌ تحصیلی سایت‌های خود کنسولگری آمریکا می‌باشد و اکیدا تاکید می‌گردد برای اطلاعات کامل به این سایت‌ها مراجعه کنید.‌

تحصیل در آمریکا

انواع ویزا‌های تحصیلی امریکا عبارتند از‌:‌

ویزای F1

یکی از معروف‌ترین ویزاهای تحصیلی آمریکا است. برای دانشجویانی است که دوره تحصیل آنها ۶ ماهه می‌باشد و همراه نمی‌تواند با دانشجو مهاجرت کند‌.

ویزای B2

برای دانشجویانی است که دوره تحصیل آنها ۶ ماهه می‌باشد و همراه نمی‌تواند با دانشجو مهاجرت کند.

ویزای M1

این‌نوع ویزا تنها تفاوتش با سایر ویزا‌های تحصیلی این است که برای رشته‌های فنی‌و‌حرفه‌ای صادر می‌شود و برای همسر و فرزند زیر ۲۱سال خود ویزای M2 درخواست می‌کنند‌.

ویزای J1

این‌نوع ویزا به ویزای فرصت‌مطالعاتی معروف است‌. دانشجویانی که برای تحقیق و یا تدریس به آمریکا می‌آیند استفاده می‌کنند. مدت ویزا بستگی به دوره‌ای دارد که دانشجو در آن دانشگاه برای درس‌خواندن حضور دارد. برای همسر و فرزند زیر ۲۱ سال نیز می‌توان ویزای j2 را دریافت کرد.