از سپتامبر ۲۰۱۱، ایالات‌ متحده ‌آمریکا برای امنیت مرزهای خود سختگیری زیادی در امر صدور ویزا اعمال می‌کند.‌ قبل از ورود هر شخص به کشور، ابتدا از تمکن‌ مالی او برای پوشش‌دهی هزینه تحصیل و وجود شواهد کافی دال بر برگشت او به وطنش، اطمینان حاصل می‌کند.گرفتن ویزای‌ تحصیلی برای کشور آمریکا در مقاطع مختلف امکان‌پذیر است. هرکدام از این‌ مقاطع دارای شرایط متفاوتی هستند‌.

این مقاطع عبارتند از‌:

دیپلم در آمریکا:‌

امکان اخذ ویزای‌دانش‌آموزی برای سنین کمتر از ۱۸ سال بدلیل حضور یک قیم در کنار محصل امری بسیار دشوار تلقی می‌شود و پیشنهاد می‌گردد دانش‌آموزان با ثبت‌نام در مدارس‌ شبانه‌روزی شانس دریافت این‌ ویزا را افز‌ایش دهند.‌‌‌

شرط سن‌، یکی از موارد مهم و اساسی است‌، سن‌فرد با مقطعی که پذیرش برای آن اخذ می‌شود باید متناسب ‌باشد‌‌، در این‌صورت شانس صدور ویزا بیشتر خواهد‌بود‌.

در این مقطع الزامی برای ارائه مدرک‌زبان با نمره‌خاص نیست اما زبان‌ شما باید در‌حدی باشد که افسر صدور ویزا را قانع کنید صلاحیت لازم برای تحصیل در مدارس آمریکا را دارید‌.

‌لیسانس‌ در آمریکا:

در این مقطع باید دیپلم داشته‌باشید. میزان سنوات تحصیل در این‌مقطع ارتباط مستقیم به رشته‌تحصیلی و دانشگاه دارد و نمی‌توان‌گفت قطعا این‌دوره چهار‌ساله می‌باشد. دانشجویان‌بین‌المللی در کنار مدرک دیپلم دوازده‌ساله نیاز به ارئه مدرک زبان با نمره آیلتس هستند‌‌.

فوق‌لیسانس‌ در آمریکا:

برای ‌گرفتن پذیرش در این‌ مقطع ‌تحصیلی داشتن مدرک‌ کارشناسی الزامی است. تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد در بازه یک الی  سه ساله خواهد بود. برای پذیرفته شدن در دانشگاه های امریکا برای مقاطع تحصیلات تکمیلی علاوه بر نمره زبان متداول (آیلتس یا تافل) بسته به نوع رشته، نمره زبان GRE یا GMAT نیز نیاز است (در دوران کرونا بسیاری از دانشگاه های امریکا از خواستن این نمره زبان نیز صرف نظر کرده اند.)

 

دکتری‌ در آمریکا:

جهت اخذ ویزای ‌تحصیلی ‌آمریکا در مقطع ‌دکتری نیازمند به ارائه رزومه‌ای  قوی ترجیحا با مقالات بین­المللی هستید. مجددا ارائه نمرات زبان و همچنین داشتن مدرک کارشناسی‌‌ارشد الزامی است. دانشجویان جهت اخذ پذیرش و تحصیل در مقطع دکتری در اکثر مواقع نیاز به یک استاد راهنما دارند که از قبل با آنها مصاحبه نموده و تمایل به مشارکت آنها در یک پروژه تحقیقاتی دارد. تحصیل در مقطع دکتری معمولا بین سه الی شش سال بسته به رشته‌ تحصیلی و همچین دانشگاهی که تحصیل در آن‌صورت می‌‌گیرد متفاوت می‌باشد. ارائه مدارک GRE  و GMAT برای این مقطع بسیار حائز اهمیت و الزامی خواهد‌بود.‌‌

 

وبهترین کمک برای دریافت اطلاعات کامل در مورد ویزاهای‌ تحصیلی سایت‌های خود کنسولگری آمریکا می‌باشد و اکیدا تاکید می‌گردد برای اطلاعات کامل به این سایت‌ها مراجعه کنید.‌

تحصیل در آمریکا

انواع ویزا‌های تحصیلی امریکا عبارتند از‌:‌

ویزای F1

یکی از متداول ترین ویزاهایی که برای متقاضیان ایرانی برای ورود به امریکا صادر می شود، ویزای دانشجویی F1 است. مدت زمان انقضای این ویزا معمولا تا یک سال بعد از طول دوره تحصیل است. در صورتی که دریافت کننده این ویزا متاهل باشد، ویزایی تحت عنوان F2 برای همراه متقاضی اصلی صادر می شود.

ویزای B2

برای دانشجویانی است که دوره تحصیل آنها ۶ ماهه می‌باشد و همراه نمی‌تواند با دانشجو مهاجرت کند.

ویزای M1

این‌نوع ویزا تنها تفاوتش با سایر ویزا‌های تحصیلی این است که برای رشته‌های فنی‌و‌حرفه‌ای صادر می‌شود و برای همسر و فرزند زیر ۲۱سال خود ویزای M2 درخواست می‌کنند‌.

ویزای J1

این‌نوع ویزا به ویزای فرصت‌مطالعاتی معروف است‌. دانشجویانی که برای تحقیق و یا تدریس به آمریکا می‌آیند استفاده می‌کنند. مدت ویزا بستگی به دوره‌ای دارد که دانشجو در آن دانشگاه برای درس‌خواندن حضور دارد. برای همسر و فرزند زیر ۲۱ سال نیز می‌توان ویزای j2 را دریافت کرد.