آمریکا، مقصدی محبوب برای افرادی است که قصد مهاجرت دارند. کشوری که از اقتصاد بسیار قدرتمندی برخوردار است و امکانات بسیاری دارد. برای مهاجرت به این کشور راه‌های متفاوتی وجود دارد که یکی از این راه‌ها، سرمایه‌گذاری در این کشور است. مهم‌ترین ویزای سرمایه‌گذاری این کشور، ویزای EB-5 است که در این مقاله به شرح آن می‌پردازیم.

ویزای EB-5 راهی برای دریافت گرین کارت و اقامت دائم ایالات متحده، از طریق سرمایه‌گذاری است. برنامه سرمایه گذاری EB-5 برای مهاجرانی که می‌توانند در مشاغل ایالات متحده سرمایه‌گذاری کنند، شرایطی را فراهم می‌کند که به صورت قانونی، اقامت دائمی آمریکا را دریافت کنند و شهروندی ایالات متحده را به دست آورند. این سرمایه‌گذاری منجر به دریافت گرین کارت می‌شود و سرمایه‌گذار می‌تواند با همسر و فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال خود در آمریکا به زندگی و کار دائم بپردازد. برنامه ویزای EB-5 توسط اداره شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS)، اجرا می‌شود. این برنامه به منظور افزایش سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایالات متحده، در سال ۱۹۹۰ توسط کنگره این کشور تصویب شد.

ویزای EB-5 آمریکا

شرایط سرمایه گذاری                                      

مبلغ مورد نیاز به منظور سرمایه‌گذاری در ایالات متحده و اخذ ویزا از این طریق ۹۰۰ هزار دلار یا ۱.۸ میلیون دلار است. اگر شما می‌خواهید در یکی از مناطق پرجمعیت ایالات متحده سرمایه‌گذاری کنید، نیاز به ۱.۸ میلیون دلار خواهید داشت. اگر قصد سرمایه‌گذاری در مناطق کم جمعیت با نرخ بیکاری بالا داشته باشید، می‌توانید با داشتن ۹۰۰ هزار دلار به انجام این کار بپردازید. لیست مناطق هدفمند برای سرمایه گذاری که نیاز به سرمایه کمتری دارند هر ساله توسط دولت ایالات متحده مشخص می‌شود. مبلغ سرمایه گذاری نیز با توجه به تورم، هر ساله افزایش پیدا می‌کند. سرمایه گذار می‌بایستی بتواند در مدت ۲ سال، کسب و کاری ایجاد کند که حداقل ۱۰ تن از کارگران واجد شرایط این کشور به طور تمام وقت مشغول به کار شوند.

اداره شهروندی و مهاجرت ایالات متحده هر ساله در حدود ۱۰ هزار ویزا برای سرمایه‌گذاران از طریق برنامه ویزای سرمایه‌گذاری EB-5 صادر می‌کند.

مراکز منطقه‌ای EB-5

متقاضیان اخذ ویزای سرمایه‌گذاری EB-5، دو راه برای سرمایه گذاری دارند. آنها می‌توانند مستقیما یا از طریق یک مرکز منطقه‌ای EB-5 سرمایه‌گذاری کنند. سرمایه‌گذاران به روش مستقیم باید پروژه سرمایه گذاری خود را اجرا کنند. مدیریت و نظارت بر پروژه سرمایه‎گذاری، برعهده سرمایه‌گذار است. این روش برای کسانی که خواهان کنترل عملی بیشتر و نظارت بر سرمایه خود هستند، بهتر است.

متقاضیان همچنین می‌توانند سرمایه‌گذاری خود را در یک مرکز منطقه‌ای EB-5 انجام دهند. این گزینه برای کسانی بهتر است که بیشتر به اهداف مهاجرتی برنامه سرمایه‌گذاری EB-5 علاقه‌مند هستند و به دنبال سود حداکثری از سرمایه خود نیستند. اداره شهروندی و مهاجرت ایالات متحده مراکز منطقه‌ای برای سرمایه‌گذاری را تعیین می‌کند. بیش از ۹۳ درصد از کل ویزاهای EB-5 صادر شده در سال ۲۰۱۸ براساس سرمایه‌گذاری در مراکز منطقه‌ای بوده است.

الزامات ایجاد شغل

طبق قوانین USCIS، سرمایه‌گذار می‌بایستی حداقل ۱۰ موقعیت شغلی تمام‌وقت را برای کارگران واجد شرایط در ایالات متحده حفظ یا ایجاد کند. ایجاد یا حفظ مشاغل باید ظرف دو سال از زمان اخذ اقامت دائم مشروط سرمایه‌گذار، انجام شود. در سرمایه‌گذاری مستقیم، متقاضی ویزای EB-5 باید ثابت کند که سرمایه‌گذاری او منجر به ایجاد موقعیت شغلی برای کارکنانی می‌شود که مستقیما در پروژه‌ای که او سرمایه‌گذاری کرده است، کار می‌کنند. در روش سرمایه‌گذاری در مراکز منطقه‌ای، متقاضی می‌تواند مشاغل مستقیم یا غیرمسقیم ایجاد کند.

نتیجه

قدرت سیاسی و اقتصادی ایالات متحده، بر هیچ کسی پوشیده نیست. کشوری که هرساله شاهد پیشرفت و موفقیت سرمایه‌گذران و کارآفرینان بسیاری است. از این رو ایالات متحده را سرزمین فرصت‌ها می‌نامند. راه‌های متفاوتی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد. اگر شما از سرمایه کافی برخوردار هستید استفاده از این برنامه مهاجرتی، گزینه جذابی است که پیش‌روی شما قرار می‌گیرد.