تحصیل و مهاجرت به آمریکا به دلیل شرایط خاص این کشور همواره مورد توجه بسیاری از افراد به ویژه در مقطع فوق دکترا بوده و هست. فوق دکتری یا همان postdoc در ایالات متحده آمریکا یک دوره ی مطالعاتی / تحقیقاتی است که معمولاً در ابتدا یک سال است ولی می تواند برای یک سال دیگر (در کل دو سال) تمدید شود. تحصیل در مقطع فوق دکتری را در کشور آمریکا میتوان به عنوان یه شغل در نظر گرفت که حقوق بسیار بالایی نیز در این مقطع به دانشجویان پرداخت میشود. این شغل ها را می توان مستقیماً با یک واحد دانشگاهی هماهنگ کرد. برای دسترسی به لیست این شغل ها و اطلاعات بیشتر درباره آنها می توان به سایت USAjobs.gov مراجعه کرد.

تحصیل در آمریکا

با توجه به تأکید بر تحقیقات در سیستم آموزش عالی ایالات متحده آمریکا ، محققان در مقطع فوق دکتری می توانند نقش مهمی در دانشگاههای آمریکا ایفا می کنند. در ازای کمک به تحقیقات در حال انجام در بخش های مختلف تحقیقاتی ، محققان در مقطع فوق دکتری این فرصت را خواهند داشت که تحقیقات خود را انجام دهند و روی مقالات و تعداد مقالات بین المللی خود را افزایش دهند. معمولاً محققان در مقطع فوق دکتری (Postdoc) ها دسترسی کامل یا محدود به منابع دانشگاه دارند  که می تواند از محاسبات سخت افزاری گرفته تا تجهیزات آزمایشگاهی و بایگانی در دانشگاه ها را شامل شود.

دو روش اصلی برای تحصیل و یا انجام مطالعات تحقیقاتی در مقطع فوق دکتری درکشور آمریکا وجود دارد:

  1. مسقیما به دانشگاه های آمریکا در خواست بورسیه شدن و یا دعوت شدن را ارائه دهند
  2. با دانشگاه های آمریکا به عنوان یک محقق یا دانشجوی بورسیه و مدعو از طریق ایجاد یه برنامه بورسیه ای هماهنگی صورت پذیرد.

در خواست ثبت نام از دانشگاه های آمریکا به عنوان یک دانشجوی بورسیه و یا مدعو امکان پذیر می باشد. بر همین اساس دانشجویان فوق دکترا می توانند دوره های آموزشی این مقطع تحصیلی مانند کلاس های تحقیقاتی را تکمیل کنند و  یا به دانشگاه ها و مراکز آموزشی مختلف برای انجام تحقیق دسترسی داشته باشند.همچنین با اتخاذ تدابیری می توان با هماهنگی های ایجاد شده با دانشگاه به منظور سخنرانی ، مشاوره یا انجام تحقیقات بیشتر در دانشگاه های آمریکا به عنوان محقق در مقطع فوق دکتری اقدام کرد. به محققان در مقطع فوق دکتری امکان دسترسی به دانشگاه و مراکز آموزشی برای انجام تحقیقات ، مشابه دسترسی که به اعضای هیئت علمی دانشگاه داده می شود, اعطا می گردد.

پسا دکترا در آمریکا

امتیازات مهاجرت خود را به رایگان محاسبه کنید: