سیستم آموزشی کانادا


کانادا محل زندگی برخی از مؤسسات برتر آموزشی در جهان است. کانادا دارای یک سیستم قوی و خوب از نظر بودجه آموزش عمومی است که عمدتاً به صورت استانی اداره می شود. در نتیجه ، برخی از جنبه های نظام آموزش و پرورش می تواند بین استانها متفاوت باشد. کانادا یک کشور بسیار توسعه یافته و دارای یک سیستم آموزشی عالی است.

افراد با استعدادی از سراسر جهان به دلیل تنوع ، سیستم آموزشی معتبر و شهرهای پیشرفته به کانادا جذب می شوند. ارائه برنامه های گسترده در رشته های مختلف در دانشگاه های این کشور موجب شده است تا کانادا از کشورهای محبوب مطالعات در خارج از کشور باشد. علاوه بر آن، تقریباً هر برنامه به زبان انگلیسی تدریس می شود، که انتخاب های متنوعی را برای افراد بومی این کشور و امکان تمرین برای افراد غیر بومی که می خواهند مهارت های خود را کامل کنند ، اعطا می کند.

نقش دولت در آموزش و پرورش

آموزش عمومی وظیفه هر استان است. تا زمانی که سن اقامت تحقق یابد ، بدون هزینه برای دانشجویان ارائه می شود. هر استان دارای یک هیئت مدیره یا اداره آموزش و پرورش مستقل است که بر مسائل مربوط به برنامه درسی ، بودجه و کارمندان مدارس دولتی نظارت می کند.

بودجه عمومی آموزش در کانادا از تمام سطوح دولتی (فدرال ، استانی و محلی) تأمین می شود. جوامع محلی معمولاً برای حمایت از منطقه مدرسه محلی مالیات پرداخت می کنند. بودجه هر مدرسه براساس عوامل مختلفی از جمله اندازه بدن دانش آموزان ، محل قرارگیری و هر نوع نیازهای منحصر به فرد مدرسه بنا شده است.

تمام تحصیلات در کانادا توسط دولت فدرال کنترل می شود ، اما دولت این استان بر عهده دولت استانی و مقررات آکادمیک است ، که از یک استان به استان دیگر متفاوت است. خواه یک مدرسه دولتی باشد یا خصوصی ، باید شرایط سختگیرانه مقررات فدرال یا استانی را رعایت کند.

canada-stundest-system-education

در کانادا دو سیستم آموزشی دولتی و خصوصی وجود دارد.دولت کانادا به شدت به آموزش و پرورش از مهدکودک تا سطح بعد از متوسطه کمک می کند. کانادا نسبت به میانگین در کشورهای عضو OECD نسبتاً بیشتر در آموزش و پرورش هزینه می کند. کانادا یکی از تحصیلکرده ترین کشورها در جهان است. در سال ۲۰۱۵ ، ۹۰ درصد افراد در کانادا در سنین ۲۵ تا ۶۴ سال حداقل دبیرستان را به اتمام رسانده بودند.

به طور معمول ، کلیه مدارس دارای بودجه عمومی تحت اختیار هیئت ناحیه مدارس محلی خود هستند. به نوبه خود ، هیئت های مدرسه به طور معمول از برنامه درسی تنظیم شده توسط استان که در آن منطقه مدرسه واقع شده است پیروی می کنند.به طور مثال: فقط ایالت آلبرتا اجازه می دهد تا مدارس منشور عمومی – مدارس مستقل از هیئت مدیره مدارس منطقه ای باشد. درعوض ، این مدارس هیئت امنای خود را دارند که مستقیماً به استان گزارش می دهند.

در اینجا به نمونه ای از روش و شیوه ی سیستم آموزشی کانادا اشاره می کنیم:

برنامه درسی ارائه شده در مهد کودک و سایر برنامه های مقدماتی ابتدایی به دور از سفت و سخت نیست. دانش آموزان با الفبای ، مهارت های قبل از خواندن و ریاضیات ، موسیقی ، هنر و بازی آشنا می شوند. کلیه برنامه های آموزش مهد کودک و کودک هود کودک در کشور به گونه ای طراحی شده است که دانش آموزان را برای موفقیت در سطح بعدی آموزش (دبستان) با آموزش به آنها نحوه مشارکت و اقدام مناسب در یک گروه گروهی آماده می کند و با مربی و دیگری همکاری می کند.

علاوه بر مدارس دولتی ، هزاران مدرسه خصوصی نیز در کانادا وجود دارد. آموزش در کانادا به طور کلی به چهار مرحله تقسیم می شود: آموزش پیش دبستانی یا اوایل کودک؛ آموزش ابتدایی یا ابتدایی؛ آموزش متوسطه و آموزش پس از دوره متوسطه یا دوره سوم ، که شامل برنامه های کالج و دانشگاه و آموزش فنی و حرفه ای است.

students-system-educations-2

کانادا به طور کلی ۱۹۰ روز مدرسه را در سال تحصیلی ، معمولاً در ماه سپتامبر (بعد از روز کار) آغاز می کند. و نزدیک به پایان ماه ژوئن – معمولاً آخرین جمعه ماه ، به جز در مواردی در استان کبک ، که آخرین روز مدرسه درست قبل از ۲۴ ژوئن ، تعطیلات در استان برگزار می شود.

سال تحصیلی معمولاً از سپتامبر تا آوریل یا مه انجام می شود و از دو ترم یا چند ترم تشکیل شده است. بسیاری از موسسات پس از دوره متوسطه گزینه انتخاب دوره ها را در ترم سوم در ماه های تابستان ارائه می دهند. به طور کلی دانشجویان ممکن است در ماه سپتامبر (در بیشتر موارد) یا در ژانویه یک برنامه تحصیلی را در دانشگاه شروع کنند.

مدارس کانادایی به طور کلی حدود ۱۹۰ روز در سال مشغول به کار هستند ، حدود ۲ ماه تعطیل در طول تابستان و دو جلسه تعطیلات دیگر در زمان کریسمس (اواخر دسامبر) و عید پاک (آوریل). سال تحصیلی کانادا از اوایل ماه سپتامبر آغاز می شود و اواخر ماه ژوئن به پایان می رسد.

 

امتیاز دهید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


هفده − 7 =

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید