درباره استرالیا بیشتر بدانید


تصویر شاخص زیبا از استرالیا

استرالیا برخی از زیباترین شگفتی‌های طبیعی جهان همچون بزرگترین سیستم صخره‌های مرجانی در جهان، نمادهای دست‌ساز از پل سیدنی بندرگاه و خانه اپرای سیدنی را داراست. کانبرا پایتخت ملل، یک شهر جالب است که در خانه پارلمان، مجلس پارلمان قدیمی و یادبود جنگ قرار دارد. جغرافیای استرالیا از بیابان‌ها، جزایر کوهستانی، گرمسیری، جنگل‌های بارانی، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها متغیر است. آب و هوا در استرالیا با آب و هوای گرمسیری در قسمت های شمالی، نیمه گرمسیری در جنوب و معتدل در جنوب شرقی و جنوب غربی متفاوت است؛ بطور مثال کانبرا می‌تواند در زمستان بسیار سرد با دمای ۶/۱۴- درجه‌ سانتی‌گراد باشد. بارندگی در استرالیا به طور کلی فصلی است که بیشترین میزان بارندگی در کوه لوفتی در جنوب استرالیا و کمترین میزان در مناطق کویری رخ می‌دهد. آب و هوای متنوع در استرالیا امکان ورزش‌های متنوعی در فضای باز مانند قایقرانی، اسکی، پیاده‌روی و صخره‌نوردی را فراهم می‌کند.

جغرافیا:

استرالیا، کوچکترین قاره و یکی از بزرگترین کشورهای روی زمین با مساحتی حدود ۷،۶۸۲،۳۰۰ کیلومتر مربع است. این قاره بین اقیانوس آرام و اقیانوس هند و در نیم‌کره جنوبی، با حدود ۴۰۰۰ کیلومتر از شرق به غرب، ۳۲۰۰ کیلومتر از شمال به جنوب و دارای خط ساحلی ۷۳۵/۳۶ کیلومتری است. پایتخت استرالیا کانبرا است که در جنوب شرقی و بین مراکز بزرگ و مهم اقتصادی و فرهنگی سیدنی و ملبورن واقع شده است.

جمعیت:

بر اساس آمار دسامبر سال ۲۰۱۴، جمعیت استرالیا تقریبا ۶/۲۳ میلیون نفر است. پرجمعیت‌ترین ایالت‌ها نیوساوث‌ولز و ویکتوریا به‌ترتیب با پایتخت‌های سیدنی و ملبورن، بزرگترین شهرهای استرالیا هستند. جمعیت استرالیا در امتداد منطقه ساحلی از آدلاید تا کرنز متمرکز شده است و تمرکز کمتری در اطراف پرث و استرالیا غربی وجود دارد. مرکز استرالیا کم جمعیت است.

آب و هوا:

اکثر استرالیا در بیشتر اوقات سال دارای آب و هوای معتدل است.

ایالت‌های شمالی استرالیا بطور معمول در تمام مدت گرم هستند، با این حال کشورهای جنوبی زمستان‌های سردی را تجربه می‌کنند اما به‌ندرت دمای زیر صفر را لمس می‌کنند. بارش برف در کوه‌های مرتفع استرالیا در فصل زمستان، امکان اسکی در ولز جنوبی جدید، پیست اسکی ویکتوریا و همچنین پیست‌های کوچک‌تر در جزیره استرالیا و تاسمانی فراهم می‌کند.

تصویر زیبا از استرالیا

اقتصاد:

استرالیا صادرکننده مهم کالاهای کشاورزی مانند پشم، گندم، گوشت گاو، میوه و شراب است. این کشور همچنین سرشار از موادمعدنی و فلزات و چهارمین تولیدکننده طلا در جهان است. صنایع عمده استرالیا معدن و کشاورزی است. معدن شامل بوکسیت، زغال‌سنگ، مس، طلا و سنگ‌آهن است. بسیاری از زمین‌ها برای کاشت محصولات زراعی خیلی خشک است، اگرچه در بعضی مناطق نیشکر، انگور و گندم رشد می‌کند. علاو‌براین، آب و هوا و مناظر چشم‌گیر استرالیا، گردشگری را به یک صنعت مهم تبدیل کرده است.

گرانترین شهرهای استرالیا سیدنی و ملبورن هستند. پرث و کانبرا نیز نسبتاً گران هستند، اما افراد عموماً در شهرهای دیگر پایتخت مانند بریزبن و آدلاید زندگی می‌کنند که کمترین هزینه زندگی در استرالیا را دارند. هزینه زندگی می‌تواند بسته به ترکیب خانواده شما متفاوت باشد.

در زیر تخمینی از هزینه‌های زندگی در استرالیا را مشاهده می‌کنید که شامل هزینه بازپرداخت وام مسکن ماهانه بر اساس قیمت متوسط ​​خانه‌های استرالیا است:

در استرالیا درآمد بسیار بالا است و در طول یک سال نه تنها درآمد کسب می‌کنید بلکه چند هزار دلار نیز پس‌انداز خواهید کرد. از طرفی هزینه زندگی در این کشور بالاست لذا باید در نظر بگیرید که به اندازه هزینه خود درآمد کسب کنید. حداقل دستمزد ۲۹/۱۷ دلار در هر ساعت است که باید آن را به حق بازنشتگی را اضافه کنید. بر اساس دفتر آمار استرالیا، میانگین ​​دستمزد هفتگی در استرالیا ۱۵۰۰ دلار است. مشاغلی که نیاز به شیفت شب یا کار در آخر هفته یا تعطیلات عمومی دارند، دستمزدی معادل با دو برابر سایر مشاغل به ازای هر ساعت کار کردن دریافت می‌کنند.

متوسط حقوق سالیانه در استرالیا

تصویر زیبا از استرالیا

دولت استرالیا

قانون اساسی استرالیا پایه و اساس قانونی مشترک­المنافع استرالیا است و یک سیستم دولتی فدرال را تعیین می­کند و قدرت را بین دولت فدرال و ایالت­ها و سرزمین­ها تقسیم می­کند. هر کدام از این ایالت­ها صلاحیت جداگانه­ای دارند و دارای سیستم دادگاه­ها و مجالس خاص خود هستند. چارچوب قانون اساسی استرالیا ترکیبی از سیستم­های دولتی وست­مینستر و ایالات­متحده است. قوه مقننه فدرال، قدرت تصویب قوانینی را دارد که در کل استرالیا اعمال شده و این قدرت را دارد تا قوانین ایالتی را در صورت ناهماهنگی رد کند. در هر دو سطح فدرال و ایالتی، قانون اساسی استرالیا تا حد زیادی از سیستم حقوقی انگلیسی برگرفته شده است.

دادگاه عالی استرالیا بالاترین دادگاه استرالیا بوده و تجدیدنظر در دادگاه­های فدرال و ایالتی در مورد امور فدرال و ایالتی را می­شنود. بر خلاف ایالات متحده، در استرالیا تنها یک قانون مشترک استرالیا وجود دارد، نه یک قانون مشترک برای هر یک از چندین حوزه از ایالات و قلمروها.

بر اساس قانون اساسی استرالیا، قدرت بین سه گروه از مردم تقسیم می شود تا آنها بتوانند تعادل یکدیگر را رقم بزنند. هر گروه قدرت دو نفر دیگر را بررسی می کند. این تقسیم قدرت، شخص یا گروهی از مردم را که تمام قدرت را برای اداره استرالیا به دست می‌گیرد، متوقف می‌کند. بنابراین قانون‌گذار مسئول ایجاد قوانین، اجرای قوانین و اعمال قوانین قضایی در اجرای پرونده‌های فردی است. براساس قانون اساسی مشترک المنافع، قدرت قانون‌گذاری به طور رسمی به پارلمان مشترک‌ المنافع، قدرت اجرایی به ولیعهد (فرماندار کل که از طریق شورای اجرایی فدرال، بطور موثر دولت) و قدرت قضایی به دادگاه‌ها اختصاص می‌یابد.

کلام آخر

بطور خلاصه استرالیا یک دموکراسی مستقل غربی با بیش از ۲۲ میلیون نفر جمعیت است. این کشور یکی از شهری‌ترین کشورها در جهان است که حدود ۷۰ درصد از جمعیت آن در ۱۰ شهر بزرگ زندگی می‌کنند و بیشتر جمعیت در امتداد دریای شرقی و گوشه جنوب‌شرقی قاره متمرکز شده است. این کشور به شش ایالت و دو قلمرو تقسیم شده است و بیش از نیمی از جمعیت استرالیا در شهرهای سیدنی، ملبورن، بریزبن، پرت و آدلاید زندگی می‌کنند. استرالیا کشوری مملو از مناظر زیبا و دیدنی است. سبک زندگی استرالیا منشأ غربی بودن آن را منعکس می‌کند، اما استرالیا نیز دارای جامعه‌ای چند فرهنگی است و توسط بیش از شش میلیون مهاجر از ۲۰۰ کشور جهان، غنی شده است. چهار نفر از ده استرالیایی مهاجر یا فرزندان مهاجران نسل اول هستند که نیمی از آنها با سوابق غیرانگلیسی صحبت می‌کنند. دلایل زیادی برای مهاجرت به استرالیا وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به کیفیت بالای زندگی، فرصت‌های شغلی مناسب، سیستم آموزشی با کیفیت، فرصت‌های ورزشی متنوع، ثبات اقتصادی و سیاسی، آب و هوای مطبوع و چشم‌اندازهای خارق‌العاده اشاره کرد.


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


4 + 12 =

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید