از جمله امکانات تحصیلی بسیار خوب در کشور نروژ، تحصیل رایگان، زندگی در کشوری با استانداردهای بالای رفاهی، تحصیل در دانشگاه های معتبر بصورت رایگان می باشد.

تحصیل در مقطع لیسانس:

درمقطع لیسانس، تمامی رشته ها به زبان نروژی تدریس می شوند و تمامی کتاب های مربوط به این مقطع به زبان نروژی هستند، بنابراین اگر قصد ادامه ی تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های نروژ را دارید، حتما باید زبان نروژی بدانید و مدرک زبان نروژی داشته باشید.

تحصیل رایگان در مقطع فوق لیسانس:

ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های نروژ کاملا رایگان می باشد و شما هیچ هزینه ای برای تحصیل پرداخت نخواهید کرد. مدت تحصیل در دوره ی فوق لیسانس بین ۲-۱ سال است. با اینحال برخی رشته ها مانند کامپیوتر و مهندسی حدود ۵-۳ بطول می انجامد. دریافت مدرک فوق لیسانس از یک دانشگاه فنی بین المللی مستلزم این است که شما یک مقاله علمی در پایان تحصیلات دانشگاهی تان ارائه دهید.

برای اینکه درمقطع فوق لیسانس بصورت رایگان در کشور نروژ تحصیل کنید، اهمیتی ندارد که مقطع لیسانس را از چه دانشگاهی فارغ التحصیل شده اید، تنها چیزی که مهم است معدل لیسانس شماست و داشتن مدارک مورد نیاز؛ از جمله مدارک مورد نیاز برای تحصیل رایگان در دانشگاه های نروژ داشتن مدرک انگلیسی (آیلتس یا تافل) و یا مدرک زبان نروژی است. حداقل نمره زبان برای دانشگاه های نروژ برای مدرک آیلتس بین ۶ و ۶.۵  و برای مدرک تافل بین ۸۰ و ۸۵ می باشد. همانطور که گفته شد هزینه تحصیل در دانشگاه های نروژ رایگان است اما هزینه زندگی در این کشور برعهده ی خود شخص می باشد. همچنین برای اپلای و ویزا هیچ محدودیت سنی وجود ندارد.

نکته دیگر تمکن مالی است، تمکن مالی حدودا ۱۲۳ هزار کرون نروژ می باشد که هنگام اپلای، باید نامه تمکن مالی را از بانک بگیرید. این مقدار هزینه برآورد دانشگاه برای زندگی دانشجویی به مدت یک سال است اما این موضوع به مخارج خود دانشجو بستگی دارد.

مقطع دکترا:

متقاضیان دکترا در دانشگاه های نروژ باید دارای مدرک فوق لیسانس در یک رشته مرتبط باشند.

برای تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های نروژ نه تنها هیچ هزینه ای پرداخت نخواهید کرد و تحصیل در این مقطع رایگان است، بلکه مقطع دکترا در نروژ شغل محسوب می شود و دانشجو حقوق دریافت می کند.

تحصیل رایگان در نروژ

بودجه و هزینه زندگی:

نروژ کشوری گران است. شما بعنوان یک دانشجو به حداقل تقریبا NOK 11500 در ماه نیاز خواهید داشت تا از عهده ی هزینه های اساسی تان برآیید.

برای اینکه ایده ای در مورد هزینه های زندگی دانشجویی در نروژ به شما ارائه دهیم ، برای یک ترم بودجه متوسطی در نظر گرفته ایم (تمامی ارقام تقریبی است):

مسکن: ۱۸۰۰۰ NOK

غذا: ۱۶۶۰۰ NOK

کتاب و ملزومات: NOK 5000

حمل و نقل: NOK 3000

هزینه های دیگر: NOK 12500

نروژ برخلاف آمریکا، کانادا، سوئد و بسیاری از کشورهای دیگر Application Fee ندارد و اپلای برای تحصیل رایگان در دانشگاه های نروژ مشمول پرداخت هیچ هزینه ای نیست.