ویزای ترکیه

هزینه های زندگی در ترکیه

بدون تردید، هزینه‌های زندگی در ترکیه از عوامل بسیار مهمی است که مهاجران به استناد آن تصمیم به مهاجرت به ترکیه می‌گیرند. اگر شما قصد تحصیل، مهاجرت یا کسب اقامت ترکیه را دارید، لازم است که از هزینه‌های زندگی در این کشور مطلع باشید.

حداقل دستمزد در ترکیه

حداقل دستمزد در ترکیه ۲۳۲۴ لیر است، این مبلغ هرساله و با توجه به تورم افزایش پیدا می‌کند. کافرما تمامی هزینه‌های مربوط به بیمه مراقبت‌های بهداشتی و بازنشتگی شما را پرداخت می‌کند (بیمه سلامت SGK). یک فرد مجرد که می‌بایستی اجاره‌بها پرداخت کند، با این حقوق سبک زندگی کاملا ابتدایی خواهد داشت.

تفاوت‌های منطقه‌ای در هزینه‌های زندگی

مانند دیگر کشورهای جهان، زندگی در شهر نیاز به هزینه‌های بیشتری دارد. گران‌ترین شهر برای زندگی در ترکیه، استانبول است. این شهر قطب تجارت، امور مالی، جهانگردی و اقتصاد در ترکیه است. همچنین در استانبول هزینه‌های روزمره مانند حمل و نقل، خرید غذا، زندگی شبانه و غیره به نسبت سایر شهرهای این کشور بیشتر است. خانواده‌ای که مجبور به پرداخت اجاره‌بها و رهن نیست، می‌تواند با درآمد تقریبی ۶۸۴۵ لیر در ماه سبک زندگی خوبی داشته باشد.

با این حال در سواحل دریای اژه و مدیترانه، هزینه‌های زندگی به طور چشمگیری کاهش می‌یابد. در مقایسه با شهرهای محبوب برای مهاجران مانند فتحیه، زندگی در استانبول تقریبا ۲۰ درصد گران‌تر است. یک زوج مهاجری که در فتحیه صاحب ملک باشند، می‌توانند با درآمد ماهیانه تقریبی ۳۰۰۰ لیر از یک سبک زندگی متوسط در یک منطقه مناسب برخوردار باشند.

زندگی در ترکیه

نرخ ارز و حساب‌های پس‌انداز با بهره بالا

درحال حاضر، بسیاری از مهاجران که از کشور خود حقوق بازنشستگی دریافت می‌کنند به لطف نرخ ارز بین لیر ترکیه و سایر ارزهای دیگر مانند دلار امریکا، پوند و یورو از سبک زندگی مجللی برخوردار هستند.

اگر حقوق بازنشستگی یا درآمد ماهیانه خود را به ارز خارجی دریافت می‌کنید و تصمیم می‌گیرید که در ترکیه زندگی کنید، می‌بایستی نوسانات نرخ ارز را مد نظر قرار دهید.

بسیاری از مهاجران نیز سرمایه خود را در حساب‌های پس‌انداز با سود بالا قرار می‌دهند و با بهره‌ای که ماهیانه برداشت می‌کنند، زندگی می‌کنند. بهره‌های بانکی بین ۸ تا ۱۰ درصد است. برای کسانی که دارایی قابل توجهی داشته باشند، این روش یک روش سودمند برای تامین هزینه‌های زندگی است.

هزینه زندگی ترکیه

هزینه‌های زندگی ترکیه

تامین هزینه‌های زندگی به عوامل متعددی از جمله حقوق ماهیانه، شهر مقصد و سبک زندگی شما بستگی دارد. در زیر به طور کلی چند مورد از هزینه‌های معمول زندگی را بررسی می‌کنیم.

·       رانندگی و تعمیر و نگهداری وسایل نقلیه

اگرچه هزینه بنزین به اندازه کشورهای اروپایی مانند یونان یا پرتغال نیست، اما هنوز دوبرابر ایالات متحده امریکا و روسیه است. به همین دلیل بسیاری از ترک‌ها ماشین‌های دیزلی خریداری می‌کنند تا هزینه کمتری متحمل شوند. صاحبان ماشین همچنین می‌بایستی تقریبا ۵۰۰۰ لیر در سال برای هزینه‌هایی مانند بیمه و تعمیرات اختصاص دهند.

·       بهداشت و اقامت

برای اقامت بیش از ۹۰ روز در ترکیه به مجوز اقامت نیاز دارید و اگر کمتر از ۶۵ سال دارید، به مراقبت‌های بهداشتی اجباری نیز نیاز خواهید داشت. زوجی که مجوز اقامت یک ساله را تهیه می‌کنند و برنامه دولتی SGK را برای خارجی‌ها انتخاب می‌کنند باید سالانه حدود ۷۰۰۰ لیر درنظر بگیرند.

·       صورت حساب‌های خانگی

این مورد بسیار به سبک زندگی شما بستگی دارد. اما با این حال برای برق شما ماهانه به طور متوسط به ۲۵۰ لیر نیاز خواهید داشت که می‌توانید با مدیریت کردن وسایل سرمایشی و گرمایشی آن را به طرز چشمگیری کاهش داد. به طور نسبی ۴۰ لیر در ماه برای آب و فاضلاب نیاز خواهید داشت. علاوه بر موارد گفته شده مالیات نیز باید بپردازید که به نوع مالیکت و ارزش بنای شما بستگی دارد. موارد متعدد دیگری نیز وجود دارد که به با توجه به سبک زندگی شما تعیین می‌شود.

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

برای کسانی که قصد مهاجرت دارند، مقصدهای متنوعی وجود دارد که هریک شرایط مخصوص به خود را دارند. یکی از این مقصدها، کشور ترکیه است. این کشور طی ۲۰ سال گذشته جهش قابل توجهی در حوزه اقتصادی و سیاسی داشته است. اگرچه ترکیه از کشورهای موفق دنیا، کمی عقب‌تر است اما با توجه به اینکه مسیر اخذ ویزا و اقامت در این کشور پیچیده نیست، مقصد جذابی برای مهاجرت است.

برای اقامت در این کشور راه‌های متفاوتی وجود دارد. برخی از آن‌ها عبارتند از:

 1. اجازه اقامت کوتاه مدت (اقامت گردشگری)
 2. اجازه اقامت برای کار در ترکیه
 3. اجازه اقامت برای تحصیل در این کشور
 4. اجازه اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

برای گرفتن اقامت ترکیه یا تمدید آن، ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید. اما اگر شما از طریق خرید ملک  برای دریافت اقامت اقدام کنید، این موضوع متفاوت است. در این روش سند مالکیت شما، کلید دریافت اجازه اقامت و تمدید آن است. متداول‌ترین روش اخذ اقامت ترکیه، خرید ملک در این کشور است که مزایای متعددی دارد. مدت زمان اجازه اقامت در ترکیه از این روش یک سال است. پس از این مدت شما بایستی اجازه اقامت خود را تمدید کنید و مادامی که سند ملک به نام شما است، مشکل خاصی برای تمدید آن نخواهید داشت. برای خرید ملک، هیچ محدودیتی از نظر مکان ملک وجود ندارد و می‌توانید با خرید ملک در هر نقطه از خاک این کشور برای دریافت اقامت اقدام کنید.

دریافت اقامت ترکیه با خرید ملک

مزایای خرید ملک در ترکیه

 • شما می‌توانید برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خانواده خود نیز، اجازه اقامت ترکیه را دریافت کنید. اگر فرزند بالای ۱۸ سال دارید، می‌توانید با شراکت دادن در سند مالکیت ملک نسبت به اخذ اجازه اقامت اقدام کنید.
 • برای درخواست و اخذ اقامت، نیازی به اعلام دارایی‌ها و درآمدهای خود در سایر کشورها نیست.
 • به محض دریافت اقامت می‌توانید به زندگی در خارج از کشور ترکیه ادامه دهید. اگر شما حداقل ۱۱ ماه در سال به مدت ۵ سال در ترکیه زندگی کنید می‌توانید نسبت به اخذ اقامت دائم اقدام کنید. اگر شما به مدت سه سال دیگر، هر سال حداقل ۱۱ ماه در ترکیه زندگی کنید می‌توانید تابعیت ترکیه را دریافت کنید. تمدید اقامت موقت یک ساله، تنها با دو هفته اقامت در سال امکان پذیر است.
 • طبق آمار، بازار املاک ترکیه هرساله حدود ۵ درصد رشد سرمایه دارد.
 • از دیگر مزایای آن می‌توان به محیط چند فرهنگی، هزینه پایین زندگی، تاریخ غنی و همچنین روند سرمایه گذاری آسان و قابل اعتماد اشاره کرد.

مزایای خرید ملک در ترکیه

مزایای برنامه شهروندی ترکیه

 • اگرچه برای زندگی بهتر در ترکیه، نیاز خواهید داشت که با زبان این کشور آشنا شوید. اما برای دریافت تابعیت، نیازی به ارائه مدرک مبنی بر تسلط به زبان نخواهید داشت.
 • دسترسی به ۱۱۸ کشور بدون نیاز به اخذ ویزا.
 • تایید تابعیت در کمتر از ۶ ماه.
 • الزامی به انصراف از تابعیت فعلی نخواهید داشت.
 • مراحل درخواست و اخذ اقامت در مدت زمان کوتاه.
 • امکان افتتاح حساب‌های بانکی در بانک‌های بین المللی سراسر جهان.

جمع بندی

با توجه به سیاست‌های دولت ترکیه برای جذب سرمایه و نیروهای متخصص، برنامه‌های متنوع و جذابی برای مهاجران بوجود آمده است. یکی از روش‌های اخذ اقامت ترکیه، خرید ملک است. روشی که پیچیدگی خاصی ندارد و یک سرمایه گذاری مطمئن نیز محسوب می‌شود. با توجه به تنوع آب و هوایی مناطق مختلف این کشور و هدف خود از مهاجرت، به شما توصیه می‌شود قبل از خرید ملک راجب شهرها و قسمت‌های مختف ترکیه تحقیق کنید.

مهاجرت به ترکیه با خرید ملک

تحصیل و کار در ترکیه

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که تحصیلات خود را در خارج از کشور ادامه دهند. کیفیت بالای آموزشی، امکاناتی که درحین تحصیل به محصل تعلق می‌گیرد و اعتبار دانشگاه‌های بین المللی از جمله دلایل این تصمیم‌گیری است. یکی از کشورهای مقصد، ترکیه است. هرچند دانشگاه‌های کشور ترکیه، جز برترین دانشگاه‌های جهان نیستند اما دلایل متنوعی باعث جذاب شدن این مقصد می‌شود.

مدارس و دانشگاه‌های ترکیه کیفیت آموزشی بالایی دارند و هزینه تحصیل پایین است. دولت ترکیه اخیرا از ایده جذب دانشجوهای بین‌المللی استقبال کرده است و دانشجوهای بین‌المللی زیادی در کشور ترکیه مشغول به تحصیل هستند. در این کشور مدارس و دانشگاه‌های بین‌المللی وجود دارد که به زبان انگلیسی به آموزش می‌پردازند.

برای تحصیل در ترکیه، نیاز به اخذ ویزا و اقامت تحصیلی خواهید داشت.

تحصیل در ترکیه

ویزا تحصیلی ترکیه

قبل از اخذ ویزای تحصیلی شما باید توسط یک موسسه آموزشی ترکیه که مورد تایید وزارت آموزش و پرورش این کشور است پذیرفته شوید. دوره تحصیلی شما می‌تواند مدرسه، دانشگاه یا یک دوره آموزش زبان باشد.

از جمله موارد مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی:

 • تکمیل فرم درخواست ویزا.
 • نامه پذیرش از موسسه آموزشی، که قصد تحصیل در آن را دارید.
 • مدارک شناسائی و پاسپورت.
 • عکس به سبک گذرنامه.
 • ارائه مدرکی مبنی بر اینکه قادر به تامین هزینه‌های مورد نیاز خواهید بود.
 • و سایر مواردی که برای اخذ ویزا در همه کشورها به آن نیاز خواهید داشت.

مدت زمان تحصیل در ترکیه

مدت زمان تحصیل، بستگی به نوع دوره تحصیلی مدنظر دارد.

 • برای تحصیل در مقطع کارشناسی، مدت زمان تحصیل ۴ سال است.
 • برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، مدت زمان تحصیل ۲ سال است.
 • برای تحصیل در مقطع دکترا، مدت زمان تحصیل ۴ سال است.
 • برای تحصیل در رشته‌های پزشکی، مدت زمان تحصیل ۵ تا ۶ سال است.

همراهی خانواده به واسطه اخذ این ویزا

این ویزا تنها به منظور تحصیل درترکیه صادر می‌شود. شما برای زندگی در ترکیه نیاز به اخذ مجوز اقامت دارید. اگر شما دانشجو باشید، مشکل خاصی برای دریافت مجوز اقامت نخواهید داشت. اگر شما مجوز اقامت را دریافت کنید بدون مشکل خاصی می‌توانید برای همسر وفرزندان خود نیز اقامت ترکیه را تهیه کنید.

کار در ترکیه با ویزا تحصیلی

دانشجویان می‌توانند پس از اخذ مجوز اقامت تحصیلی به طور قانونی در ترکیه مشغول به کار شوند. با این وجود دانشجویان دوره کارشناسی و کاردانی پس از اتمام سال اول تحصیل خود می‌توانند مشغول به کار شوند.

کار و تحصیل در ترکیه

مجوزهای اقامت تحصیلی در ترکیه

مجوزهای اقامت تحصیلی به خارجی‌هایی اعطا می شود که برای تحصیلات تکمیلی، کارشناسی یا دوره‌های کاردانی دو ساله در موسسات آموزش عالی مجاز ترکیه ثبت نام می کنند. مدت زمان اجازه اقامت تحصیلی نمی تواند بیشتر از مدت تحصیل باشد. خارجی‌هایی که مایل به تحصیل در مراکز آموزش ابتدایی یا متوسطه هستند، می‌توانند برای مدت یک سال (قابل تمدید) مجوز اقامت تحصیلی را دریافت کنند. اقامت تحصیلی به والدین یا سایر اقوام اجازه اقامت نمی دهد.

کسانی که برای اولین بار می‌خواهند اجازه اقامت تحصیلی ترکیه را دریافت کنند، باید مدارک زیر را تهیه کنند.

 • ویزای دانشجویی ، اخذ شده از کنسولگری ترکیه در کشورهای خود
 • فرم درخواست اجازه اقامت
 • شماره مالیات (اخذ شده از اداره مالیات)
 • ۴قطعه عکس به سبک عکس گذرنامه
 • اصل پاسپورت و یک نسخه کپی از آن
 • گواهی پذیرش از موسسه آموزشی مجاز مد نظر
 • برای دانش آموزان زیر ۱۸ سال ، رضایت نامه والدین آنها. سند رضایت باید به ترکی ترجمه شود و محضری شود.
 • یک بیانیه بانکی که بودجه کافی برای حمایت از محصل در طول اقامت وی ​​در ترکیه را نشان می دهد یا تعهد نامه والدین یا در صورت موجود بودن اسناد بورس تحصیلی.
 • داشتن بیمه درمانی معتبر

تحصیل و زندگی در ترکیه

ثبت نام

  تازه ها در سایت
  thumbnail اقامت امارات با ثبت شرکت
  دریافت اقامت امارات با ثبت شرکت در این کشور، یکی از روش‌هایی است که افراد خارجی از جمله ایرانیان می‌توانند نسبت به آن اقدام کنند. با ثبت کردن یک شرکت در امارات متحده عربی به راحتی می‌توان در کمترین زمان ممکن، برای فرد و اعضای خانواده وی اقامت گرفت. اما چطور باید ثبت شرکت انجام...
  ادامه مطلب
  thumbnail کاهش هزینه اخذ اقامت امارات از طریق خرید ملک
  امارات به عنوان کشوری بیش از ۸۰ درصد جمعیت آن را مهاجران تشکیل می‌دهند، کشوری است که نقاط قوت و ضعف خود را شناخته و با تقویت نقاط قوت خود، به چنین جایگاهی رسیده است. امارات متشکل از هفت شیخ نشین است که عبارت‌اند از ابوظبی، عجمان، دبی، فجیره، راس الخیمه، شارجه و ام القوین....
  ادامه مطلب
  thumbnail ثبت شرکت در دبی
  هر زمان که صحبت از کشورهای سطح بالا به میان می‌آید، می‌توانیم به جرات بگوییم که امارات و دبی در گوشه‌ای از لیست مورد نظرمان به چشم می‌خورد. شاید یکی از اصلی‌ترین دلایل این موضوع هم رشد فوق‌العاده اقتصادی این کشور باشد. البته مواردی دیگری چون نزدیکی دبی به ایران از نظر جغرافیایی و فرهنگی...
  ادامه مطلب