ویزای آمریکا  در این مقاله سعی داریم راجع به ویزای ایالات متحده آمریکا، انواع آن و اهداف مهاجرتی برای هر ویزا اطلاعاتی ارائه کنیم. با توجه به این‌که در شرایط کنونی گرفتن ویزای کشوری مثل ایالات متحده کار بسیار دشواری است، دانستن اطلاعات در مورد ویزای این کشور حداقل برای بالا بردن اطلاعات عمومی خالی از لطف نیست.

  گرین کارت آمریکا

  ویزای آمریکا چیست؟

  یک شهروند کشور خارجی که وارد خاک ایالات متحده آمریکا می‌شود، عموما باید ابتدا یک ویزای آمریکا فراهم کند که در گذرنامه مسافر قرار داده می‌شود. مسافران بین‌المللی خاص ممکن است بتوانند بدون داشتن ویزا، واجد شرایط سفر به آمریکا شوند به شرط آن‌که شرایط سفر بدون ویزا را دارا باشند.

  شهروندان ایالات متحده نیازی به ویزای آمریکا ندارند اما برای سفر به خارج از آمریکا ممکن است به ویزای نیاز به ویزای کشور مقصد داشته باشند. در این حالت، مسافر قبل از سفر، باید راجع به قوانین مسافرتی کشور مقصد تحقیقاتی انجام دهد.

  چطور می‌توان برای ورود به ایالات متحده از ویزا استفاده کرد؟

  دااشتن یک ویزای امریکا این اجازه را به شما می‌دهد که وارد فرودگاه‌هاب، گیت‌های زمینی یا بنادر کشور آمریکا شوید و از بازرس‌های ارگان‌های دپارتمان امنیت داخلی و گمرک و حفاظت مرز برای ورود اجازه بگیرید. با این‌که داشتن ویزا ورود شما به آمریکا را تضمین نمی‌کند اما با نشان دادن ویزا به افسر کنسولی ایالات متحده، معلوم می‌شود که کنسولگری یا سفارت کشورتان تعیین کرده است که شما با دلایل مشخص واجد شرایط ورود به آمریکا هستید. بازرس‌های ارگان‌های دپارتمان امنیت داخلی و گمرک و حفاظت مرز امریکا و نیز حافظان مرزهای ملی این کشور، مسئول پذیرش مسافران برای ورود به ایالات متحده در یک وضعیت و در یک بازه زمانی معین هستند. مسئولیت امور مهاجران تا زمانی که در خاک آمریکا حضور دارند، بر عهده دپارتمان امنیت داخلی این کشور است.

  انواع ویزاهای ایالات متحده آمریکا

  نوع ویزایی که باید داشته باشید، طبق قوانین مهاجرتی ایالات متحده تعریف می‌شود و با اهداف مهاجرتی مسافر در ارتباط است. ویزاهای ایالات متحده در دو دسته طبقه‌بندی می‌شود:

  ویزاهای غیر مهاجرتی

  این نوع ویزاها با اهداف متفاوتی دریفات می‌شوند و بر اساس نوع هدف سفر، یک دسته خاص از ویزاها صادر می‌شود. برخی از اهداف برای دریافت ویزاهای غیر مهاجرتی اعم هستند از:

  ۱- ورزش‌های حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای (فقط رقابت‌هایی که به برنده جایزه پول می‌دهند)

  ۲- ویزیتور معاملات ارزی

  ۳-  تخصص‌های حرفه‌ای استرالیا

  ۴- کارت عبور از مرز مکزیک

  ۵- بازدید کننده کسب و کار

  ۶- کارگرهای موقتی فقط از نوع CNMI

  ۷- خدمه‌

  ۸- دیپلمات یا مقام دولتی خارجی

  ۹- کارمند داخلی یا پرستار بچه (که باید همراه یک کارفرمای ملی خارجی باشد)

  ۱۰- کارمند یک سازمان بین المللی مشخص یا ناتو

  ۱۱- روزنامه‌نگار

  ۱۲- فیزیک‌دان

  ۱۳- دانشجویی: آکادمیک و شغلی

  ۱۴- کارگران کشاورزی فصلی

  ویزاهای مهاجرتی

  ایالات متحده آمریکا، ویزاهای مهاجرتی در دسته‌بندی‌های نسبت‌های خانوادگی، استخدام، دسته‌بندی‌های مهاجرتی خاص، حضانت و ویزای تنوع قرار می‌گیرد.

  ویزاهای خانوادگی برای اعضای خاصی از خانواده‌های شهروندان ایالات متحده یا دارندگان کارت سبز این کشور صادر می‌شود. ویزای استخدام نیز برای استخدام‌های دائمی یا سرمایه‌گذاری شده توسط یک موسس در نظر گرفته شده است. هم‌چنین ویزای حضانت برای سرپرستی بچه‌های بی‌سرپرست خارج از ایالات متحده صادر می‌شود. ویزای مهاجرت‌های خاص نیز موارد خاصی را برای مهاجرت لحاظ می‌کند که مهاجرت‌کننده باید واجد شرایط لازم برای این نوع مهاجرت باشد. ویزای تنوع نیز تحت یک برنامه سالیانه به افراد واجد شرایط از کشورهایی که نرخ پایین مخاجرت به ایالات متحده را دارند، اعطا می‌شود.

  سخن آخر

  دیدیم که ویزاهای ایالات متحده آمریکا تنوع زیادی دارند و بنا به هر نوع هدف و حتی برای کشورهای خاص، ویزای خاصی برای مسافر صادر می‌شود. توجه به این دسته‌بندی‌ها اهمیت زیادی دارد.

  لاتاری گرین‌کارت نام برنامه معروف دولت ایالات متحده امریکا است که به واسطه آن سالانه ۵۵ هزار گرین کارت صادر می‌شود تا رویای متقاضیان خوش‌شانس برای کار و زندگی در امریکا محقق شود. قرعه‌کشی لاتاری امریکا از جالب‌ترین قرعه‌کشی‌های صورت گرفته در دنیا است.

  قرعه‌کشی سالانه گرین‌کارت به طور رسمی به عنوان برنامه ویزای متنوع (the Diversity Visa Program) شناخته می‌شود. برای خلاصه کردن این برنامه را DV می‌نامند. معمولا DV با دو عدد همراه می‌شود که مشخص کننده سال برگذاری قرعه‌کشی است. مثلا DV-19 برای قرعه‌کشی گرین‌کارت سال ۲۰۱۷ است.

  اولین قرعه‌کشی گرین‌کارت در سال ۱۹۹۴ برگزار شد و مورد استقبال قرار گرفت و تا اکنون نیز ادامه دارد. سیاست گذاری‌های دولت امریکا به گونه‌ای است که می‌خواهد تنوع فرهنگی زیاد در امریکا ایجاد کند، به همین دلیل برنامه DV به وجود آمده است.

  ثبت نام لاتاری 2022

  ثبت نام لاتاری امریکا

  درخواست برای شرکت در لاتاری گرین‌کارت امریکا از طریق مقامات امریکایی تنها یک بار در سال صورت می‌گیرد. ثبت درخواست از سال ۲۰۰۳ به بعد تنها از طریق انلاین امکان‌پذیر است. شما می‌توانید در هر زمان از سال ثبت‌نام کنید. اطلاعات شخصی خود را برای برنامه لاتاری امریکا به روز کنید و اطلاعات خود را از جمله عکس و غیره قبل از ارسال درخواست به مقامات امریکایی، بررسی کنید. لاتاری گرین کارت امریکا همان‌گونه که از نامش پیداست یک قرعه‌کشی است. بنابراین در هر زمان از سال که ثبت‌نام کنید، شانس برنده شدن دارید. گاهی ممکن است برای برنده شدن در قرعه‌کشی و شانس آوردن چند سال منتظر بمانید. پس مهم است که هر ساله از شانس خود برای بدست اوردن گرین کارت استفاده کنید. همچنین برای اینکه شانس خود را هدر ندهید لازم است به مهلت شرکت در لاتاری دقت کنید.

  دقت کنید که تنها متقاضیانی می‌توانند از این برنامه استفاده کنند که مهاجران زیادی از آن کشور در امریکا وجود نداشته باشند. کشور ایران در سال‌های پیش جز کشورهای مجاز بوده و مشکلی برای ثبت‌نام ایرانیان وجود ندارد.

  ویزای لاتاری امریکا

  اگر شما در این قرعه کشی برنده شوید می‌توانید اقامت دائم امریکا را دریافت کنید. به واسطه اخذ این ویزا شما می‌توانید همانند شهروندان امریکایی در این کشور به کار، زندگی و تحصیل بپردازید. گفتنی است که فرایند دریافت ویزا و گرین کارت از ابتدا تا انتها هیچ‌گونه هزینه‌ای نداشته و به صورت رایگان انجام می‌شود.

  همراهی خانواده

  به واسطه این برنامه، شما قادر خواهید بود تا همسر و کلیه فرزندان زیر ۲۱ سال خود را با خود همراه کنید. بنابراین می‌توانید برای افزایش شانس خود، هم خودتان ثبت‌نام کنید هم همسرتان.

  مزایای لاتاری

  این برنامه مزایای زیادی دارد که به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

  • می‌توایند از بستگان نزدیک خود حمایت مالی کنید و بدین وسیله شرایطی را فراهم کنید که آنها نیز بتوانند به امریکا مهاجرت کنند.
  • با هزینه کمتر در دانشگاه تحصیل کنید. بسیاری از کالج ها، دانشگاه‌ها و مدارس فنی‌حرفه ای در ایالات متحده از دانشجویان خارج از کشور و دانشجویان خارجی شهریه بیشتری می گیرند. با داشتن گرین‌کارت، شما به عنوان یکی از ساکنین ایالات متحده آمریکا در نظر گرفته می‌شوید و می توانید در شهریه دانشگاه صرفه جویی کنید.
  • مسافرت راحت‌تر به داخل و خارج از امریکا.
  • شرایط استفاده از امکانات رفاهی و بهداشتی را به دست می‌اورید.
  • فرصت شغلی بهتر.

  نتایج لاتاری امریکا

  نتایج لاتاری هرساله اوایل ماه می اعلام می‌شود. در صورت برنده شدن می‌بایستی فرم‌های مربوطه را برای خود و همراهانتان پر کنید و اقدامات لازم را انجام دهید.

  گرین کارت آمریکا

  تحصیل و مهاجرت به آمریکا به دلیل شرایط خاص این کشور همواره مورد توجه بسیاری از افراد به ویژه در مقطع فوق دکترا بوده و هست. فوق دکتری یا همان postdoc در ایالات متحده آمریکا یک دوره ی مطالعاتی / تحقیقاتی است که معمولاً در ابتدا یک سال است ولی می تواند برای یک سال دیگر (در کل دو سال) تمدید شود. تحصیل در مقطع فوق دکتری را در کشور آمریکا میتوان به عنوان یه شغل در نظر گرفت که حقوق بسیار بالایی نیز در این مقطع به دانشجویان پرداخت میشود. این شغل ها را می توان مستقیماً با یک واحد دانشگاهی هماهنگ کرد. برای دسترسی به لیست این شغل ها و اطلاعات بیشتر درباره آنها می توان به سایت USAjobs.gov مراجعه کرد.

  با توجه به تأکید بر تحقیقات در سیستم آموزش عالی ایالات متحده آمریکا ، محققان در مقطع فوق دکتری می تواندد نقش مهمی در دانشگاههای آمریکا ایفا می کنند. در ازای کمک به تحقیقات در حال انجام در بخش های مختلف تحقیقاتی ، محققان در مقطع فوق دکتری این فرصت را خواهند داشت که تحقیقات خود را انجام دهند و روی مقالات و نسخه های خطی کار کنند. معمولاً محققان در مقطع فوق دکتری (Postdoc) ها دسترسی کامل یا محدود به منابع دانشگاه دارند  که می تواند از محاسبات سخت افزاری گرفته تا تجهیزات آزمایشگاهی و بایگانی در دانشگاه ها را شامل شود. دو روش اصلی برای تحصیل و یا انجام مطالعات تحقیقاتی در مقطع فوق دکتری درکشور آمریکا وجود دارد:

  1. مسقیما به دانشگاه های آمریکا در خواست بورسیه شدن و یا دعوت شدن را ارائه دهند
  2. با دانشگاه های آمریکا به عنوان یک محقق یا دانشجوی بورسیه و مدعو از طریق ایجاد یه برنامه بورسیه ای هماهنگی صورت پذیرد.

  در خواست ثبت نام از دانشگاه های آمریکا به عنوان یک دانشجوی بورسیه و یا مدعو امکان پذیر می باشد. بر همین اساس دانشجویان فوق دکترا می توانند دوره های آموزشی این مقطع تحصیلی مانند کلاس های تحقیقاتی را تکمیل کنند و  یا به دانشگاه ها و مراکز آموزشی مختلف برای انجام تحقیق دسترسی داشته باشند.همچنین با اتخاذ تدابیری می توان با هماهنگی های ایجاد شده با دانشگاه به منظور سخنرانی ، مشاوره یا انجام تحقیقات بیشتر در دانشگاه های آمریکا به عنوان محقق در مقطع فوق دکتری اقدام کرد. به محققان در مقطع فوق دکتری امکان دسترسی به دانشگاه و مراکز آموزشی برای انجام تحقیقات ، مشابه دسترسی که به اعضای هیئت علمی دانشگاه داده می شود, اعطا می گردد.