به جرات می توان گفت که حرفه پرستاری اکنون به یکی از مورد نیاز ترین شغل ها در کشورهای جهان خصوصا کشور کانادا تبدیل شده است. راه های مختلفی برای مهاجرت به کانادا از طریق حرفه پرستاری وجود دارد که این کار میتواند به صورت ویزای موقتی و از طریق ویزای کاری باشد که بعدا به ویزای و اقامت دائم مبدل می گردد. برای این کار اولین قدم ثبت در خواست پرستار مهاجر در سازمان ارزیابی مدارک پرستاری موجود در کشور کانادا (National Nursing Assessment Service) با همکاری انجمن پرستاری کانادا یا همان CNA است. این در خواست می تواند به دو صورت Registered Nurse و یا Licensed Practical Nurse صورت پذیرد و مبلغی در حدود ۷۶۶ دلار هزینه بر می دارد. پذیرش پرستار مهاجر در هر یک از استان های کانادا شرایط و قوانین خود را دارد و ممکن است حدود یک سال این فرآیند به طول بی انجامد.در طی این فرآیند مدارک فرد مورد نظر توسط سازمان های ذکر شده مورد ارزیابی قرار می گیرد.

مهاجرت پرستاران به کانادا

اقامت دائم پرستاران در کانادا

برای پذیرش اقامت دائم به عنوان پرستار راه های مختلفی وجود دارد. یک از این موارد اقدام از طریق برنامه  تجربه کاری کانادا و انتخاب برنامه های استانی یا همان Express Entry است. روش دیگر اقدام از طریق برنامه جدید پرستار خانگی است. در این روش کسانی که سابقه پرستاری از کودکان در منزل را داشته اند می توانند جهت اخذ اقامت دائم اقدام کنند. البته این کار نیازمند واجد شرایط بودن فرد و داشتن پیش نیاز های از قبیل پیشنهاد کاری از کارفرمایی دارای فرزند کوچک در کانادا(بدون نیاز به تایید اداره کار کانادا)، مدارک تحصیلی مرتبط حداقل در مقطع فوق دیپلم (مانند پرستاری، پرستاری کودک، روانشناسی)، اثبات تمکن مالی, ارائه کارت پرستاری و نمره زبان آیلتس بین ۵ تا ۵.۵ یا معادل آن نمره زبان CLB 5 می باشد.

اقامت دائم پرستاران در کانادا

ارزیابی مدارک و امتحانات لازم برای پرستاران مهاجر

پرستارانی که قصد گرفتن اقامت دائم در کانادا را دارند در صورت داشتن مدرک تحصیلی حداقل لیسانس و ترجیحاً فوق لیسانس در کنار نمره خوب و سن مناسبشان بایستی در کنار معادل سازی مدارک تحصیلی خود در آزمون های معادل سازی زبان انگلیسی، آزمون تخصصی پرستاری و آزمون مقررات حرفه پرستاری در کانادا شرکت کنند. در کنار این موارد متقاضیانی که قصد فعالیت در کشور کانادا به عنوان پرستار را دارند بایستی  مراحلی همچون مطابقت دهی مدارک تحصیلی قبلی با نظام پرستاری استان هدف در کانادا, ارائه سوابق کاری به زبان انگلیسی یا فرانسه بسته به استان هدف و گرفتن مدرک زیان آیلتس یا داشتن مدرک زبان فرانسه (با توجه به استان انتخابی مورد نظر) را طی کند. به علاوه مبلغی در حدود ۵۰۰ دلار جهت هزینه بررسی مطابقت دهی مدارک, در بازه زمانی سه الی هشت ماه بسته به استان مورد نظر بایستی هزینه شود. پس از این مراحل پرستار جهت گذراندن دوره های تکمیلی ۱۲ الی ۱۵ ماهه و شرکت در آزمون نهایی وارد کشور کانادا میشود.